Hlavní navigace

O čem je první liga IT v Brně?

Accenture Technology Solutions, jedna ze tří hlavních divizí globální renomované společnosti Accenture, nabízí ve svém brněnském technologickém centru čerstvým absolventům i zkušeným profesionálům možnost pracovat na projektech za pomoci nejprogresivnějších procesů, metodologií a nástrojů. Jinými slovy, nabízí šanci hrát v první lize.
28. 4. 2008

Sdílet

Accenture je jedna z nejrespekto­vanějších značek ve světě byznysu. Největším a nejdynamičtějším světovým společnostem, včetně 94 firem žebříčku Fortune100, poskytuje odborné služby v oblasti manažerského a technologického poradenství, systémové integrace, vývoje a správy softwaru a outsourcing podnikových procesů. Opakovaně se umisťuje na prvních místech různých prestižních světových žebříčků. Analytická společnost IDC ji označila za světovou jedničku v systémové integraci a u analytiků z Forrester získala světové prvenství v žebříčku implementátorů systému SAP.

Celosvětově zaměstnává více než 175 000 lidí a její tržby překročili sumu 19 miliard dolarů. Dělí se na tři divize – Consulting poskytuje manažerské a technologické poradenství, Services se zaměřuje na outsourcing podnikových procesů, a Accenture Technology Solutions se zase věnuje vytváření, implementaci a údržbě technologických řešení.

V Brně divizi Accenture Technology Solutions zastupuje středisko Brno Delivery Center (BDC). Poskytuje vývoj aplikací ušitých na míru a s tím související podpůrné sužby pro klienty z mnoha krajin Evropy. Práce v tomto centru znamená vytváření, zavádění do praxe a údržbu technologických řešení, které společnost Accenture vyvíjí pro své mezinárodní klienty.

Šéf tohoto centra Harald Schabernack nám přiblížil, co může potenciální pracovník či pracovnice v BDC očekávat. Zeptali jsme se i na konkrétní projekty, na kterých lidé v této divizi momentálně pracují.

Accenture Technology Solutions je jednou ze tří divizí Accenture. Čím se vyznačuje?

Accenture Technology Solutions je dynamicky rostoucí a velmi pestrou součástí společnosti Accenture. Přispíváme k tomu, že firma pomáhá svým klientům dosahovat vysokou výkonnost v podnikaní a umožňuje jim vyřešit jejich technologické problémy od začátku až do konce. Daří se nám to hlavně díky zkušenostem v různých odvětvích a technologickému know-how, a pestré škále zdrojů na globální úrovni – lidských i informačních.

Na jaké pracovní místo může potenciální zájemce či zájemkyně nastoupit?

Pracovníci Accenture Technology Solutions mohou postupovat po různých úrovních. První úrovní jsou programátoři nebo junior softwaroví inženýři, kteří kódují a testují softwarové aplikace. Na této úrovni není potřebné být expertem – absolventi se vše potřebné naučí na našich školeních. Po jednom až dvou letech většina pracovníků postupuje na úroveň senior programátorů či softwarových inženýrů. Další úrovně jsou programátor analytik – senior softwarový inženýr, systémový analytik – vedoucí týmu, senior systémový analytik – vedoucí týmu, manažer – programový manažer či senior manažer. Nevyšší možnou pozicí je senior executive

Jaká kritéria musí pracovník splnit, aby mohl postoupit na vyšší úroveň?

Výkon pracovníků se hodnotí každý rok; hodnocení probíhá na základě pěti hlavních kritérií. Těmito kritérii jsou schopnost realizovat přidělené projekty, efektivnost práce, schopnost vést jiné lidi v týmu, profesionální kvality a komunikace a schopnost přinášet hodnotu klientům. Očekávání samozřejmě závisí na úrovni, na které daný člověk pracuje.

Představme si, že bych k vám do BDC nastoupil jako nový pracovník. Můžete mi uvést konkrétní projekt, na kterém bych mohl pracovat?

V České republice máme například velký projekt pro jednoho z největších světových telekomunikačních operátorů.

O co v tomto projektu jde?

Klientovi jsme pomohli specifikovat a následně zavést systém péče o zákazníky. Konkrétně jde o velký objednávkový systém. To bylo před několika lety – od té doby poskytujeme klientovi podporu a služby spojené s implementací změn. Telekomunikační trh se neustále rozvíjí a postupuje dopředu, takže změny přicházejí neustále.

Jaký byl hlavní přínos vaší spolupráce pro klienta?

V dnešní době velké konkurence na trhu operátorů je důležité pružně reagovat na změny a požadavky. Naše systémy to klientovi umožňují.

Jací lidé pracují na tomto projektu?

Když chceme naplnit všechny požadavky tohoto klienta, musíme si neustále vychovávat nové experty a expertky v oblastech správy a vývoje aplikací a úprav či optimalizace databází. Samozřejmě přivítáme i zkušené experty. V našich týmech se dokáží uplatnit absolventi a absolventky středních škol, studenti a studentky vysokých škol, jako i absolventi a absolventky vysokých škol prvého i druhého stupně. V první řadě je potřebná ochota učit se a neustále přijímat nové informace.

Jaké specializace jsou na tomto projektu potřebné?

V týmu se pracovníci specializují na různé oblasti – APP, DB, Java, testing – většinou na základě dohody, podle toho, kdo se kde vidí a kde může být nejužitečnější.

Jaké cizí jazyky by měl ovládat člověk, který chce pracovat na tomto projektu?

Jazykové znalosti jsou určitě v naší společnosti potřebné, protože při komunikaci s našimi zahraničními experty či klienty probíhá komunikace v angličtině. Při tomto konkrétním projektu je ale většina komunikace s klientem a i většina dokumentace v češtině, proto upřednostňujeme zaměstnance hovořící česky, případně slovensky – angličtina je pro ně i přesto nadále potřebná.

Komunikují pracovníci při tomto projektu i osobně s klienty?

Noví členové týmu komunikují přímo s klientem jen minimálně. Jak se ale postupně propracovávají z juniorské pozice, měli by v rámci specifikací komunikovat i přímo s klienty, vysvětlovat způsoby řešení a důvody, či konzultovat možnosti efektivního řešení požadavků.

Věnuje se tým i mimopracovním aktivitám?

Společenský život tohoto týmu je velmi bohatý. Jsou to společné sportovní aktivity, členové týmu chodí pravidelně i do kina či na společné večeře. Když někdo z týmu stráví dovolenou v exotické krajině, často připraví pro ostatní malou prezentaci fotografií a zážitků. Tým se zúčastňuje i velkých sportovních a kulturních akcí.

Kde mohou zájemci o práci v BDC najít další informace?

Více informací o brněnském centru Accenture Technology Solutions a aktuálních volných pozicích můžete najít na stránkách www.accenture­.cz/brno. Pokud se vám to vše líbí už teď, můžete zaslat své CV na adresu recruitment.brno@accenture.com.

Děkujeme Vám za rozhovor.