Hlavní navigace

Privátní cloud od Microsoftu umí monitorovat i aplikace

O tom, že cloud nabízí vysokou dostupnost a flexibilitu, bylo napsáno už mnohé. U Microsoftu však v případě privátního cloudu vše dostalo díky System Center 2012 velice konkrétní obrysy.
1. 3. 2012

Sdílet

Privátní cloud jako skládačka

Privátní cloud od Microsoftu spojuje virtualizaci, rodinu nástrojů System Center 2012, které jsou nově všechny v jednom balíku, včetně komplexního bezpečnostního řešení, a samoobslužnost uživatelů, kterou zavádí jednak nový System Center App Controller a jednak i možnosti jednotlivých komponent System Center. Velkou výhodou privátního cloudu od Microsoftu je pak maximální otevřenost vůči konkurenčním nástrojům. Virtualizace může být i na VMware či Citrixu, automatizovanou správu mohou zajišťovat i komponenty od IBM, HP či dalších. O zálohování a obnovu dat se může starat třeba EMC, a přesto vybudujete privátní cloud se vším všudy, včetně automatizovaných procesů zasahujících do všech částí IT infrastruktury. Sledovat a ovládat lze přitom i storage řešení, síťové prvky či UPS.

System Center 2012 se postará o hardware, platformu i aplikace

Nejvýznamnější licenční novinkou u privátního cloudu od Microsoftu je System Center 2012 Datacenter, který je licencovaný jen podle počtu procesorů. Microsoft tak své zákazníky „nepenalizuje“ ani za počet jader, ani za paměť, ani za počet virtuálních strojů. Díky tomu je také možné do privátního cloudu prostě „dorůst“ z klasické virtualizace využívající clusterování. System Center 2012 se kromě monitoringu hardwaru, automatizované správy, údržby, zálohování a obnovy platformy nově zaměřuje primárně na samotné aplikace. Ty umí detailně analyzovat, a to až na úroveň např. výkonových požadavků jednotlivých procesů, a umí s nimi pracovat jako s celkem. Potřebujete si vyzkoušet nový modul v e-shopu napsaném v PHP? Není problém, v privátním cloudu si přes System Center vytvoříte novou repliku stávající instance, modul naimplementujete v testovacím prostředí, a můžete dokonce provést i výkonnostní testy nového modulu s různými konfiguracemi virtuálních strojů. To vše jen na pár kliknutí myší a bez zdlouhavých instalací, záplatování a konfigurací.

Chcete se dozvědět víc o privátním cloudu od Microsoftu? Navštivte konferenci Microsoft Tech Days 2012, která se odehraje v Praze a Brně, a nabídne obsah jak pro vývojáře, tak IT odborníky. Chybět nebude ani představení Windows 8 a pokročilých cloud technologií. Více najdete na http://www.mi­crosoftdays.cz.