Hlavní navigace

S Microsoftem si můžete vytvořit vlastní cloud

Řadě uživatelů vadí, že u veřejného cloudu jsou jejich data uložena někde daleko a že tam nemohou mít to, co přesně potřebují. S privátním cloudem od Microsoftu však všechny nevýhody padají.
23. 1. 2012

Sdílet

Privátní cloud od Microsoftu je postaven na platformě Windows Server 2008 R2 Datacenter Edition s jednoduchým licencováním na procesor a právem provozu neomezeného počtu virtuálních serverů. Z pohledu administrátora, vývojáře i uživatele se tak jedná o důvěrně známé prostředí. Pro zajištění vysoké dostupnosti a škálovatelnosti je přirozeně využito virtualizace pomocí technologie Hyper-V, která umožňuje propojit více fyzických serverů do jednoho clusteru a nad nimi vytvářet jednotlivé virtuální stroje. Za zmínku přitom stojí fakt, že tyto virtuální stroje nemusí nutně využívat jen platformu Windows Server. Bez problémů zde můžete mít i populární distribuce Linuxu jako RedHat, SUSE, CentOS a další.

Rozhraní mezi datacentrem a koncovým uživatelem zde zajišťuje Microsoft System Center Virtual Machine Manager Self-Service Portal 2.0 – modul, který se postará o extrémně důležitou samoobslužnou instalaci a konfiguraci jednotlivých cloudových aplikací. Zatímco tak u klasické virtualizace trvá vytvoření nového Exchange Serveru z pohledu koncového uživatele několik hodin
a musí jej zřizovat IT profesionál, u privátního cloudu od Microsoftu to díky tomuto modulu zvládne běžný uživatel během pár minut prostřednictvím webového formuláře. Je to stejně komfortní jako si zřídit třeba Office 365 ve veřejném cloudu od Microsoftu. Posledním dílem do skládačky je pak systém pro automatizovanou správu a údržbu serverů v cloudu. Microsoft zde staví na kompletní rodině produktů System Center včetně System Center Orchestrator (dříve Opalis), který je schopen do velké míry automatizovat i to, co dříve museli dělat IT administrátoři ručně a z různých míst. 

Privátní cloud od Microsoftu je tak ideálním řešením pro firmy, které potřebují spravovat velké množství serverů, hledají vyšší dostupnost anebo jsou zahlceny množstvím požadavků od uživatelů na instalace a konfigurace nejrůznějších aplikací. To vše přitom nabízí důvěrně známou platformu s jednoduchým licencováním bez dalších omezení.