Hlavní navigace

Sledujte zdarma IT výuková videa na Channel 9

Channel 9 je portál, který nabízí zdarma výuková videa pro IT odborníky a vývojáře, stejně jako záznamy z konferencí a živé přenosy. Videa jsou k dispozici ve více jazycích včetně češtiny.
14. 3. 2016

Sdílet

Channel 9 je mnohem víc, než jen zdroj výukových videí. Nabízí také diskuzní fóra, weblogy, online přenosy akcí a jejich záznamy (například zahraničních konferencí Connect() nebo //Build) a sekce s hlavními tématy: Coding4Fun, Windows, Azure, Visual Studio, DevOps, Microsoft Mechanics.

Pokud vás zajímá především tuzemské dění, je tu pro vás samostatná CZ-SK sekci, kde najdete česká videa a záznamy z našich technických konferencí (například z brněnského MS Festu). V češtině ale najdete také řadu praktických demo ukázek a video návodů. Například celá série pro pokročilý vývoj a týmovou spolupráci, obsahující např. Diagnostiku v produkčním prostředí, Zátěžové testování v cloudu, Agilní řízení projektů, Analýzu spotřeby paměti v produkci, Code Lens, Team Rooms, Komentáře ke kódu ve webovém rozhraní atd.

Větší výběr videí je samozřejmě v angličtině. Několik sérií se věnuje v poslední době oblíbenému jazyku Python. Pokud patříte mezi začátečníky v programování, zvolte Introduction to Programming with Python. V této sérii videí vám předvedou Susan Ibach a Christopher Harrison zábavný úvod do programování v jazyce Python. Následují další videa, která odkrývají například možnosti Visual Studia 2015, nebo se zabývají strojovým učením: Python Tools for Visual Studio 2015

Python Tools for Visual Studio and the Azure Marketplace.

Snad nejpopulárnější skryptovací jazyk PHP zde má take svá výuková videa, například PHP for Azure

V této sérii se naučíte základy PHP, připojovat se na databázi, práci s cookies a formuláři ale i nastavení vývojového prostředí nebo deploy do Azure. Následuje série PHP at Scale on the Microsoft Platform o nasazení PHP webů do Azure se zaměřením na optimalizaci výkonu – instalace, škálování, nastavení web farmy, IIS, WinCache pro PHP, URL Rewrite, FastCGI performance a další pokročilejší techniky.

A Developer's Guide to Windows 10

je obsáhlá série o vývoji pro UWP (Universal Windows Platform) od základů až do hloubky. Například se dozvíte, jak funguje Windows Store, co je XAML, jak na data binding komponent, ladění výkonu, adaptivní design, file management, práci s lokální SQL databází, jak na komunikaci mezi aplikacemi, jaký je životní cyklus aplikací, jak vykonávat aplikace na pozadí a další.

V posledních letech je čím dál populárnější Node.js a webové aplikace v Azure můžete provozovat i na tomto backendu. Mimo jiné jsou na Channel 9 pokryta témata jako využití databází a storage v Azure, deployment a tipy pro optimalizaci aplikací: Microsoft Azure for Node.JS developers. Série Building Apps with Node.js pokrývá úplný úvod do vývoje nad Node.js.

Web developmentu se věnuje Single Page Applications with jQuery or AngularJS

– jednostránková aplikace pomocí JavaScriptu a MVC patternu.

Channel 9 si můžete prohlédnout nejen z vašeho počítače, ale existují i aplikace například pro konzoli Xbox ONE, Android, iPhone a další: Channel9 App For Xbox One, Channel9 App For Android, Channel9 App For iPhone, Channel9 App For Windows Phone, Channel9 App For Windows Channel 9 tak máte k dispozici kdekoliv a kdykoliv.

To je jen malá část nabídky portálu Channel 9, který je otevřený všem IT odborníkům a vývojářům.