Hlavní navigace

Snadno přístupný Windows Azure cloud v kontextu open-source

Cloudová služba Windows Azure nyní k Windows serverům volně nabízí i Linux VM pro testování, experimenty a učební plány zdarma na open-source platformě.
26. 3. 2014

Sdílet

Cloudová platforma a technologie v ní nabízené nemusí zdaleka sloužit jen velkým vývojářským společnostem nebo geekovským skupinám snažícím se shodit servery neoblíbeného rivala. Daleko více se potvrzuje fakt, že cloud může využít každý jednotlivec bez ohledu na směr, komplexitu nebo velikost svého záměru. Společnost Microsoft v tomto trendu nestojí pouze na pozadí, ale naopak se snaží cloud přiblížit širokému spektru uživatelů. K tomu poskytuje vlastní nástroje a technologie v podobě cloudových služeb Windows Azure. Nenechte se ale zmást samotným názvem! Windows Azure totiž není jen pro Windows platformu, nýbrž nativně podporuje i open-source linuxové technologie, MySQL databáze, nebo Javu.

Aby Microsoft podpořil svou snahu zpřístupnit cloudové technologie co nejvíce uživatelům, začala jeho dceřiná společnost Microsoft Open Technologies hostovat službu s názvem VM Depot, což je komunitou řízený katalog open-source virtuálních strojů pro Windows Azure. Vývojářům umožňuje vytvářet předkonfigurované image virtuálních strojů a ty zdarma sdílet s ostatními. Možná znáte podobnou službu Amazon Machine Image, která funguje na podobném principu. Společnost Microsoft se tímto snaží vybudovat komunitu vývojářů, výzkumníků, start-upů a dalších IT profesionálů, kteří mohou v open-source stylu sdílet své linuxové virtuální stroje pro všechny ostatní, kterým tak umožní jump-start vlastních projektů, nebo experimentů.

Windows Azure na školách

Možných scénářů, jak těchto virtuálních strojů ve Windows Azure využít, je nepřeberné. Zvláštní význam to pak může mít ve školství pro studenty, nebo pro začínající start-upy. Studenti biologie si například mohou vytvořit virtuální stroj, který je kompletně přednastavený a vybavený více než 500 programy a nástroji pro biologický výzkum, výpočty nebo analýzy.

Pokud se zajímáte o vývoj webových aplikací na Linuxu, ať už jako student nebo jako firma, určitě by vás mohl zajímat virtuální stroj s předinstalovaným LAMP (Linux-based Apache-MySQL-PHP) serverem.

Zajímáte-li se o version control systémy, můžete si zkusit experimentovat s Git serverem a testovat scénáře pro sdílení a verzování vašich dat.

Na stránkách VM Depot najdete stovky takových virtuálních strojů a každý z nich je volně k dispozici. Pro jejich vyzkoušení prostřednictvím Windows Azure můžete využít free trial verzi, která je funkční po dobu jednoho měsíce. K dispozici zde dostanete kredit v hodnotě £130 na pokrytí nákladů spojených s využíváním virtuálních strojů. Free trial verzi si můžete stáhnout zde.

Pro vytvoření virtálního stroje v management portálu klikněte na Virtual Machines > Images a následně odkaz Browse VM Depot.

Více informací a také návody, jak postupovat pro vytvoření image vlastního virtuálního stroje, najdete na samotném VM Depot portálu.

Václav Hudec