Hlavní navigace

Softwarově definované datacentrum může mít již téměř každý

Jak vyždímat co nejvíce z existujícího hardwaru a usnadnit si práci bez investování do nové infrastruktury?
18. 1. 2017

Sdílet

Potřeba zvyšování efektivity a rostoucí tlak na náklady se staly běžnou součástí i nutným zlem života IT oddělení v organizacích. Tyto faktory vedly Microsoft k rozšíření a vylepšení řady softwarových funkcí a technologií v aktuální verzi Windows Serveru 2016. Správcům dávají do rukou nové možnosti a lepší využití existujícího hardwaru, usnadňují propojení do cloudu a usnadňují správu tohoto stále více virtualizovaného a hybridního prostředí.

Zlepšování výkonnosti a snižování nákladů na IT

Novinkou operačního systému Windows Server 2016 je technologie Storage Replica, která umožňuje vytvářet synchronní repliky dat na úložištích mezi jednotlivými servery či clustery pro disaster recovery, případně asynchronně replikovat data mezi geograficky vzdálenými servery. V případě výpadku jsou data synchronizována jinde. Storage Replica tím pomáhá omezit nedostupnost (downtime) a zvýšit spolehlivost dat, ale i potenciálně snížit náklady na licence či nákup hardwaru.

Vylepšení doznala také technologie Storage Spaces, se kterou lze stavět vysoce dostupné storage systémy s levnými diskovými poli (a typicky SATA disky). Nemusíte kupovat nákladné technologie, ale využijete i levné JBOD boxy. Nad nimi vystavíte strukturu Storage Spaces Direct a nově pomocí řízení kvality služby můžete kontrolovat, zda jednotlivé servery dostávají požadovanou přístupovou kapacitu k úložišti.

Další novou technologií je Stretch Clusters, která reaguje na požadavky vznikající při stavění clusteru pro vysokou dostupnost. Stretch Clusters umožňuje přidat k existujícímu clusteru scénář obnovy po havárii ve stejné architektuře – k vybudovanému clusteru v jedné lokalitě využijete asynchronní replikaci do vzdálené zóny, kde běží Strech Cluster, který zároveň plní funkci disaster recovery.

Řadu věcí, které dříve vyžadovaly investici do nového hardwaru, tak lze nyní vyřešit s Windows Serverem 2016 softwarově. Microsoft v nové verzi myslel i na upgrade u serverů v clusteru. Nová služba Cluster Operating System Rolling Upgrade umožňuje upgradovat fail-over clustery s Windows Server 2012 E2 na 2016 bez nutnosti vypínání celého systému. Není potřeba ani dodatečný hardware a lze přidat i další uzly do malých clusterů pro zvýšení dostupnosti během aktualizace.

Propojení on-premise s cloudem

Ostatně Windows Server 2016 si můžete spustit i v cloudovém prostředí Azure, kde si můžete tyto funkce otestovat bez nutnosti kupovat licenci – platíte pouze za dobu testování serveru. Jinak Microsoft poskytuje tzv. licenční benefit pro zákazníky Azure a Windows Server verzí Standard nebo Datacenter s platným software assurance, kde umožňuje přenášet licence Win Serveru z on-premise do cloudu Azure. Verze Datacenter navíc dovoluje současný běh licencí on-premise i v cloudu, čímž znásobíte počet instancí virtuálních strojů.

Vedle vylepšené virtualizace přibyla ve Windows Serveru 2016 také technologie kontejnerů, které umožňují rychlé nasazení a běh izolovaných aplikací na jednom serveru. Hyper-V zapouzdří každý kontejner v malém virtuálním stroji, který lze řídit přes PowerShell nebo Docker. Snížením množství potřebných zdrojů pro každou instanci se zvýší výkon, izolace zvyšuje bezpečnost OS a usnadňuje přesun aplikací z on-premise prostředí do cloudu.

K zálohování serverů do cloudu pak slouží Azure Backup, který data ukládá v minimálně třech kopiích a volitelně i ve více datacentrech. Data není nutné kontrolovat a jsou šifrována a komprimována. Vedle toho je technologie Site Recovery, která dovoluje vytvořit sekundární datacentrum v cloudu pro scénář obnovy po havárii. Pro archivaci studených (případně všech) dat z úložiště pak slouží služba Azure Storage.

Kombinace vlastního IT s cloudovým prostředím zvyšuje důležitost identit a jejich správy. Uživatelé přistupující ke službám provozovaným lokálně nebo v cloudu mohou získat jednotnou identitu s použitím Azure Active Directory. Ta umožňuje replikovat systém identit do cloudu a poskytovat jej i dalším službám jiných poskytovatelů. Zachovává přitom jednotnou správu a zabezpečení, např. i přes vícefaktorovou autentizaci.

Jednoduchá správa dostupných prostředků

Sebelepší nástroje a nové funkcionality nepřinesou užitek, pokud je nepůjde efektivně spravovat. Totéž platí pro všechny dostupné prostředky IT. Proto Microsoft pro správu Windows serverů nabízí Server Management Tools, což je sada cloudových nástrojů ovládaných přes webové GUI nebo příkazový řádek. To se hodí zejména při správě headless serverů, jako jsou Nano Server a Server Core.

Tyto nástroje poskytují přístup k vlastní infrastruktuře i k serverům v cloudu Azure. Dovolují například zobrazit a měnit konfiguraci systému, zobrazit výkon napříč různými zdroji, spravovat procesy a služby, spravovat zařízení připojená k serveru, prohlížet logy, seznamy instalovaných rolí a funkcí a používat konzoli PowerShell pro správu a automatizaci.

Kolekce cloudových služeb Operations Management Suite pro správu IT pak podává viditelnost, správu a zabezpečení napříč místní a cloudovou infrastrukturou. Může obsahovat nástroje pro analýzu logů, automatizaci procesů správy pomocí runbooků založených na PowerShellu, nastavení zálohování, site recovery a zabezpečení. OMS můžete také integrovat s komponentami služby System Center, a získat tak úplné hybridní prostředí pro správu.

Zajímají vás podrobnosti o novém Windows Serveru 2016? Zaregistrujte se na webinář, který se uskuteční 17. ledna 2017 od 14.00 nebo 2. února 2017 od 14.00. Povede ho Dalibor Kačmář, manažer divize C+E společnosti Microsoft, a René Klčo, specialista na cloudové služby Microsoftu.