Hlavní navigace

Technologie Dellu pohánějí datové centrum Masteru v Brně

Master Internet otevřel v Brně nové datacentrum a Dell je hlavním poskytovatelem technického řešení. Kromě PowerEdge serverů dodal i další technologie s certifikací Dell Fresh Air 2.0.
2. 7. 2015

Sdílet

Master Internet má svá datová centra v Praze a Brně, druhé zmiňované se rozrostlo nově o vysokoteplotní sály. Kromě svých síťových a softwarových technologií byly v brněnském datovém centru nasazeny technologie s certifikací Dell Fresh Air 2.0. Ty, na rozdíl od energeticky náročných způsobů chlazení, nevyžadují pro provoz klimatizace, ale vystačí si s venkovním vzduchem. Tento způsob je ekologicky šetrný a přitom velmi efektivní. Chlazení využívá v případě nižších venkovních teplot vzduchu zvenčí, v případě, že je venku horko, využije systém aktivního chlazení. Vzduch prochází dvoustupňovou filtrací přímo do zdvojené podlahy sálu se servery. Tyto chlazené servery a technologii Dell Fresh Air 2.0 mohou celoročně běžet bez potíží při teplotách až do 40° C, část roku zvládnou fungovat dokonce při 45° C.


Filip Špaček (Master Internet), Martin Žídek (Master Internet), Leoš Vondrák (Dell), Petr Ulvr (Intel)

Master Internet označil za nejvhodnějšího poskytovatele serverů Dell, který zejména v podnikové sféře patří k největším hráčům na trhu. Konkrétně padla volba na rackové servery ve formátu 1U Dell PowerEdge R320, R630 a další síťové prvky z dílen amerického IT giganta. Pro otevřenou platformu OpenStack jsou využity nejprodávanější servery Dell PowerEdge R730 a jejich Software Defined Storage (SDS) verze R730XD.

PowerEdge R320 nabízí ideální poměr výkonu, ceny a energetické úspornosti, a to bez kompromisů ve funkčnosti. Server využívá síly procesoru Intel Xeon E5 s 22nm architekturou a 3D tranzistory. Lze v něm využít až osm interních disků, dva rozšiřující sloty PCI Express a datovou ochranu pomocí hardwarových i softwarových variant RAID. PowerEdge R630 představují zařízení s nekompromisní výpočetní kapacitou, které v 1U šasi nabízejí výkon dvakrát větších serverů. Nechybí ani speciální podpora Dellu Mission Critical Prosupport ve čtyřhodinové variantě pro servery, pole i switche. Díky ní proběhne oprava do čtyř hodin po diagnostikování závady.

Datové centrum Masteru využívá špičkové flexibilní switche Dell Networking S6000 a S4810, které dohromady tvoří tzv. Leaf-spine architekturu, SAN/LAN konvergenci zajišťuje Dell Networking S5000. Jako úložiště slouží disková pole Dell Storage SC Compellent v All Flash provedení.

Servery Dell PowerEdge letos slaví 20 let na trhu. Portfolio PowerEdge roste dvakrát rychleji než trh serverů obecně a Dell si dlouhodobě drží pozici dvojky na trhu s x86 servery. Konvergované architektury PowerEdge VRTX a PowerEdge z něj udělaly jednoho z lídrů trhu.

Pro účely monitorování spotřeby energie byl nasazen software Dell OpenManage Power Center. Díky němu může datové centrum maximalizovat efektivitu a minimalizovat veškerá rizika spojená s výpadky elektrické energie. V době nižšího vytížení snižuje energetickou spotřebu a spolehlivě chrání data a systémy. To z něj dělá ekonomicky i ekologicky výhodné řešení.

Datové centrum Master Internetu v Brně pojme stovku racků a nacházejí se v něm jeho dosud nejekologičtější sály. Ten větší z nich je určen k pronajímání zákazníkům.

Více o celém portfoliu Dellu naleznete na www.dell.cz/odAdoZ

impresní měření pro PR článek :