Hlavní navigace

Technologie Watson podle IT profesionálů zcela promění oblast vzdělávání

Vývojáři IT technologií z celého světa jsou přesvědčeni, že sofistikované analytické schopnosti počítačového systému IBM Watson zcela promění odvětví, která spravují obrovská množství dat.
8. 12. 2011

Sdílet

Alespoň to vyplývá ze zveřejněné zprávy 2011 IBM Tech Trends Report. Podle respondentů by ze systému mohly těžit nejvíce oblasti jako vzdělávání a zdravotnictví. Na dalších čelních pozicích se umístil sektor finančních služeb, přírodní vědy jako biologie a medicína a systémy veřejné správy.

Celosvětového průzkumu se zúčastnilo více než 4 000 IT profesionálů z 93 zemí a 25 odvětví a podělili se v něm o svůj názor na budoucí trendy v oblasti informačních technologií. Výsledky studie odhalily především vzrůstající potřebu technických schopností pro využívání analytických nástrojů v podnikání, „sociálním podnikání“ (social business), mobilních technologiích, open-source technologiích a cloud computingu.

Ze zprávy vyplynulo, že softwarové analytické nástroje jsou ze všech zkoumaných technologií nejužívanější. Dokonce jsou v podnicích začleňovány téměř do všech obchodních procesů. Většina respondentů je přesvědčena, že v oblasti vývoje bude po analytických nástrojích i nadále vysoká poptávka. Zpráva dále poukázala na vzrůstající význam open source platforem jako je Apache Hadoop či Linux pro společnosti vyvíjející analytický software.

Studie poskytuje obchodním a IT manažerům přehled technologií a schopností, po nichž se v nadcházejících letech očekává největší poptávka. Zásadní zjištění 2011 IBM Tech Trends:

  • 87 % respondentů je přesvědčeno, že open source a technologie vycházející z otevřených standardů budou hrát v budoucnu ve vývoji nových aplikací klíčovou roli.
  • Během příštích dvou let bude cloudové systémy využívat více než 75 % organizací.
  • 51 % respondentů uvedlo cloudové technologie jako součást svých mobilních strategií.
  • Regionální kulturní rozdíly mají značný vliv na přijímání konceptu social business. Indie je k „sociálnímu podnikání“ nejvstřícnější s 57% podporou, následují Spojené státy se 45% a Čína s 44%. Největší odpor pak vykazuje Rusko s pouhými 19 %.

Cenné názory byly shromážděny díky IBM developerWorks – největšímu a nejnavštěvova­nějšímu komunitnímu webu, který IT profesionálům poskytuje přístup k technickým vzdělávacím materiálům. Bezplatný přístup k softwarovým nástrojům a kódům, IT standardům a osvědčeným metodám z řady různých odvětví přilákal na stránky již více než osm milionů uživatelů. Stránky návštěvníkům umožňují vzdělávat se mimo jiné v oblastech otevřených technologií, obchodních analýz, cloud computingu a mobilních technologií.

Obchodní partneři a spolupracující podnikatelé společnosti IBM mají navíc přístup k pokročilým vzdělávacím materiálům a zdrojům prostřednictvím sítě 40 inovačních center společnosti IBM po celém světě.

Pokud si chcete studii IBM 2011 Tech Trends Report spolu se shromážděnými údaji prohlédnout, naleznete ji zde. Rovněž si můžete poslechnout, co na konkrétní zjištění říkají naši specialisté. Videa si můžete pustit na Youtube kanálu.

A to nejlepší na závěr! V případě, že si chcete odpočinout od pracovních povinností, vyzkoušejte naši novou soutěž „Utkej se s Watsonem“ na Facebookové stránce IBMCZ. Každý týden můžete vyhrát přenosný disk. Soutěž je vědomostní a můžete soutěžit také proti svým přátelům.

Více informací zde.