Hlavní navigace

Virtualizace s Windows Serverem 2008

Téma virtualizace je stálicí zájmu většiny IT odborníků. Není se čemu divit. V dnešní době, kdy hardware poskytuje úctyhodné výkony a ceny datových úložišť i síťové konektivity šly výrazně dolů, tomu snad ani nemůže být jinak. A Microsoft musí této poptávce ze strany zákazníků vyhovět.
8. 12. 2008

Sdílet

v prvním článku o interoperabilitě se zmiňoval autor o faktu, že Microsoft při vývoji své serverové virtualizační platformy Hyper-V spolupracuje se společností Citrix a potažmo pak i se sdružením Xen tak, aby virtualizace byla schopna plně pracovat i s open-source operačními systémy. Je jasné, že v dnešní době, kdy firmy konsolidují, zefektivňují a šetří, to bez komplexní virtualizace ani nejde.

Nový serverový operační systém Windows Server 2008 nabízí administrátorům vestavěnou virtualizační komponentu. Skrývá se pod rolí nazvanou Hyper-V. Po její instalaci se ze serveru stává řídicí operační systém, který je schopen vytvářet, ovládat, konfigurovat a především spravovat všechny virtuální stanice, které běží ve virtuálních, resp. logických oddílech, a to na stejné systémové úrovni. Hlavní rozdíl proti předchozím produktům (Virtual PC 2007/Virtual Server 2005 R2 SP1) je v architektuře systému. Hyper-V je čistě hardwarovou virtualizací, která umístěním všech běžících systémů (jak fyzického, tak i virtuálních) do stejných úrovní odstranila kompresi vrstev a překlady jednotlivých úrovní, čímž bylo dosaženo vyrovnání výkonnostních charakteristik. Jinými slovy to znamená, že rychlost fyzického i virtuálního systému je téměř identická.

Přičtěte robustní možnost správy, podporu vysoké dostupnosti, plnou skriptovatelnost a podporu ze strany nástrojů rodiny System Center. Ve výsledku získáte velmi komplexní a heterogenní platformu pro serverovou virtualizaci, kterou navíc můžete doplnit dalšími virtualizačními produkty Microsoftu, popř. kombinovat se širokou paletou nástrojů dalších výrobců.

Karel Florian, IT Evangelist

<![CDATA[ _gde_rcmtdqslnv = new Image(1,1); _gde_rcmtdqsl­nv.src=‚http:g­decz.hit.gemi­us.pl/_‘+(new Date()).getTi­me()+‚/redot.gif?id=bac­wqw75Z6qlDi4VGa2VdZdQ­..Mgr_RjHpFLod­Vxf33.27/stpa­ram=rcmtdqslnv‘; //]]>