Hlavní navigace

Vytápějte s chytrým termostatem: Ušetříte čas i peníze

Chytrý termostat tado° vám ušetří až 30 % nákladů na vytápění. Umí toho ale ještě mnohem více.

Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Chytrý termostat je plnohodnotnou náhradou toho klasického, nabídne vám ale mnohem více než jen možnost nastavovat cílovou teplotu. Díky inteligentnímu řízení dokáže vytápět efektivněji a snížit plýtvání teplem na naprosté minimum. Navíc nevyžaduje prakticky žádné zásahy ze strany uživatele. Vytápění se přitom na nákladech za energie v běžné domácnosti podílí až 60 %, a úspora proto může jít i do tisícikorun ročně.

Termostat tado° dosahuje úspor předvídáním i snižováním teploty

Výchozím údajem pro tado° je stejně jako u klasického termostatu cílová teplota. Tu ovšem nemusíte nastavovat na samotném zařízení, ale stačí k tomu chytrý telefon s připojením k internetu a nakonfigurovanou aplikací. Ta je dostupná pro systémy Android, iOS i Windows Phone.

Výkon plynového kotle je regulován nejen na základě nastavené teploty, ale bere v úvahu i předpověď počasí. Díky tomu za slunečného dne topí méně než za oblačného, a šetří tím náklady za teplo, jež dokáže vyrobit i samotné sluneční záření. Na základě změny vlhkosti a teploty rozpozná také otevřené okno, například při rychlém větrání v zimních měsících. V takovém případě kotel vypne, aby zbytečně nedocházelo ke ztrátě.

Tado° řídí vytápění podle polohy, předem daného plánu i krátkodobých změn

Dalším způsobem, kterým tado° dosahuje úspory, je snižování teploty v době, kdy členové domácnosti spí nebo nejsou přítomni. V prvním případě v aplikaci pouze nastavíte časové rozmezí, ve druhém se řídí podle chytrých telefonů s aplikací. Sleduje jejich vzdálenost od domu, a jakmile se poslední člen vzdálí nebo naopak první přiblíží, upraví podle toho teplotu v domě.

Pokud vám řízení dle polohy nevyhovuje, můžete nastavit časový plán, kterým se tado° bude řídit. Nastavení může být odlišné pro všední dny a víkend a nechybí ani možnost si teplotu v případě potřeby upravit manuálně.

Systém počítá s dobou potřebnou pro vyhřátí, a proto spíná kotel s dostatečným předstihem. Zařízení tado° se také samo učí, jak rychle se daný prostor ohřívá, takže se jeho schopnosti po několika dnech dále vylepšují.

Chytré hlavice umožní nastavovat teplotu pro každou místnost zvlášť

K termostatu tado° můžete zakoupit také kompatibilní radiátorové hlavice. Ty lze jednoduše osadit místo manuálních a připojit do sítě. V aplikaci či webovém rozhraní poté domácnost můžete rozdělit na jednotlivé zóny a v každé přizpůsobit vytápění používání domu.

Kromě možností nastavení vám aplikace tado° poskytuje také kompletní přehled. Sledovat můžete celkovou spotřebu, vývoj teplot v jednotlivých místnostech a další údaje. Aplikace vám na základě dat poskytne i tipy, jak dále ušetřit.

Rozumí si s většinou kotlů i s podlahovým topením

Technologie tado° je kompatibilní s většinou moderních automatických kotlů, podlahových topení nebo tepelných čerpadel a s dalšími spotřebiči. Vždy je ale dobré kompatibilitu ověřit u konkrétního modelu. Termostat a kotel mohou být propojeny standardně přes kabel, případně pomocí rozšiřovací sady tado° bezdrátově.

Součástí Základní sady je síťový most, k němuž je potřeba všechna zařízení připojit. Jeho kapacita je jeden termostat, jedna rozšiřovací sada a až sedm chytrých hlavic. Po připojení k síti můžete termostat nastavovat ze smartphonu či počítače připojeného k internetu bez ohledu na vzdálenost.

Základní sadu pořídíte u ČEZu za 7499 Kč. Pokud jste zákazníkem ČEZu, dostanete navíc slevu 1000 Kč. Kromě samotného zařízení se síťovým mostem a příslušenstvím potřebným pro montáž získáte v ceně také odbornou instalaci, zprovoznění a proškolení.