Hlavní navigace

Vytápějte s chytrým termostatem: Ušetříte čas i peníze

Chytrý termostat tado° vám ušetří až 30 % nákladů na vytápění. Umí toho ale ještě mnohem více.
17. 9. 2018

Sdílet

Chytrý termostat je plnohodnotnou náhradou toho klasického, nabídne vám ale mnohem více než jen možnost nastavovat cílovou teplotu. Díky inteligentnímu řízení dokáže vytápět efektivněji a snížit plýtvání teplem na naprosté minimum. Navíc nevyžaduje prakticky žádné zásahy ze strany uživatele. Vytápění se přitom na nákladech za energie v běžné domácnosti podílí až 60 %, a úspora proto může jít i do tisícikorun ročně.

Termostat tado° dosahuje úspor předvídáním i snižováním teploty

Výchozím údajem pro tado° je stejně jako u klasického termostatu cílová teplota. Tu ovšem nemusíte nastavovat na samotném zařízení, ale stačí k tomu chytrý telefon s připojením k internetu a nakonfigurovanou aplikací. Ta je dostupná pro systémy Android, iOS i Windows Phone.

Výkon plynového kotle je regulován nejen na základě nastavené teploty, ale bere v úvahu i předpověď počasí. Díky tomu za slunečného dne topí méně než za oblačného, a šetří tím náklady za teplo, jež dokáže vyrobit i samotné sluneční záření. Na základě změny vlhkosti a teploty rozpozná také otevřené okno, například při rychlém větrání v zimních měsících. V takovém případě kotel vypne, aby zbytečně nedocházelo ke ztrátě.

Tado° řídí vytápění podle polohy, předem daného plánu i krátkodobých změn

Dalším způsobem, kterým tado° dosahuje úspory, je snižování teploty v době, kdy členové domácnosti spí nebo nejsou přítomni. V prvním případě v aplikaci pouze nastavíte časové rozmezí, ve druhém se řídí podle chytrých telefonů s aplikací. Sleduje jejich vzdálenost od domu, a jakmile se poslední člen vzdálí nebo naopak první přiblíží, upraví podle toho teplotu v domě.

Pokud vám řízení dle polohy nevyhovuje, můžete nastavit časový plán, kterým se tado° bude řídit. Nastavení může být odlišné pro všední dny a víkend a nechybí ani možnost si teplotu v případě potřeby upravit manuálně.

Systém počítá s dobou potřebnou pro vyhřátí, a proto spíná kotel s dostatečným předstihem. Zařízení tado° se také samo učí, jak rychle se daný prostor ohřívá, takže se jeho schopnosti po několika dnech dále vylepšují.

Chytré hlavice umožní nastavovat teplotu pro každou místnost zvlášť

K termostatu tado° můžete zakoupit také kompatibilní radiátorové hlavice. Ty lze jednoduše osadit místo manuálních a připojit do sítě. V aplikaci či webovém rozhraní poté domácnost můžete rozdělit na jednotlivé zóny a v každé přizpůsobit vytápění používání domu.

Kromě možností nastavení vám aplikace tado° poskytuje také kompletní přehled. Sledovat můžete celkovou spotřebu, vývoj teplot v jednotlivých místnostech a další údaje. Aplikace vám na základě dat poskytne i tipy, jak dále ušetřit.

Rozumí si s většinou kotlů i s podlahovým topením

Technologie tado° je kompatibilní s většinou moderních automatických kotlů, podlahových topení nebo tepelných čerpadel a s dalšími spotřebiči. Vždy je ale dobré kompatibilitu ověřit u konkrétního modelu. Termostat a kotel mohou být propojeny standardně přes kabel, případně pomocí rozšiřovací sady tado° bezdrátově.

Součástí Základní sady je síťový most, k němuž je potřeba všechna zařízení připojit. Jeho kapacita je jeden termostat, jedna rozšiřovací sada a až sedm chytrých hlavic. Po připojení k síti můžete termostat nastavovat ze smartphonu či počítače připojeného k internetu bez ohledu na vzdálenost.

Základní sadu pořídíte u ČEZu za 7499 Kč. Pokud jste zákazníkem ČEZu, dostanete navíc slevu 1000 Kč. Kromě samotného zařízení se síťovým mostem a příslušenstvím potřebným pro montáž získáte v ceně také odbornou instalaci, zprovoznění a proškolení.