Hlavní navigace

Díky WiMAXu Českých Radiokomunikací je rychlý bezdrátový internet nejen v Praze

Ve druhé polovině ledna 2009 České Radiokomunikace spustily na území Prahy bezdrátovou technologii WiMAX, která byla do té doby na tuzemském trhu relativně málo známá.
21. 10. 2009

Sdílet

WiMAX bez hranic?

WiMAX se v Praze stal již pár týdnů po spuštění vyhledávanou službou nejen mezi domácnostmi, ale zejména mezi firemními zákazníky. Pro optimální pokrytí signálem a jeho šíření byl WiMAX v Praze spuštěn z celkem čtyř základnových stanic – z televizní věže na Žižkově, telekomunikační věže na Strahově, z Proseku a Chodova. Signál je tak rovnoměrně šířen po celém území města a zasahuje i do blízkých příměstských oblastí, např. do Průhonic, Říčan nebo Hostivic.

Za možnost přijímat signál i v odlehlejších částech města WiMAX vděčí až 50 km dosahu od základnové stanice v případě přímé viditelnosti na základnovou stanici. Licence Českého telekomunikačního úřadu však obvykle omezuje dosah na 15 kilometrů od základnové stanice, což poskytuje rezervu, díky níž si WiMAX zachovává stabilní rychlost i v případě nepříznivého počasí a nevyžaduje přímou viditelnost na základnovou stanici.

WiMAXové základnové stanice jsou umístěny na vysokých vysílacích věžích, kterými České Radiokomunikace disponují, a proto služba poskytuje kvalitní řešení i v lokalitách, kde ostatní technologie selhávají. Nabízí tak nejmodernější bezdrátové připojení k internetu, hlasovým či datovým službám i v oblastech, kde mají zákazníci omezený výběr či nevýhodné podmínky. Její klady již nyní mohou využívat kromě Prahy také obyvatelé Brna, Liberce, Ostravy, Olomouce, Českých Budějovic, Pardubic, Opavy a Znojma. Do konce podzimu by pak měla služba fungovat v celkem 26 městech ČR. Zákazníci si mohou zvolit mezi různými přenosovými rychlostmi. Nejvyšší rychlost, jež je určena pro firemní zákazníky, může ve čtyřech různých kombinacích dosáhnout symetrické hodnoty až 5/5 Mb/s. Pro rezidentní zákazníky je k dispozici Premium WiMAX s parametry 3/1 Mb/s. Zákazník potřebuje pro příjem služby pouze instalaci venkovní nebo vnitřní terminálové stanice.

Lepší než Wi-Fi?

Oproti Wi-Fi, které je provozováno v tzv. volném pásmu, je WiMAX provozován v licencovaném pásmu na frekvenci 3,5 GHz a vylučuje tak možnost vzájemného rušení. Výhodou je také kapacita připojení, kterou lze rozdělit mezi desítky klientů a každému z nich garantovat stabilní neměnné parametry nejen datových, ale i hlasových služeb. Technickou vyspělost služby WiMAX, kterou České Radiokomunikace nabízejí, potvrdil nedávný postup do finále soutěže IT Produkt 2009 pořádanou redakcí časopisu Computerworld.

WiMAX je ve světě známou technologií. První počátky standardu 802.16 můžeme zaznamenat již od roku 1998. Cílem bylo vytvoření jednoduše rozšiřitelného bezdrátového přístupu k internetu v metropolích. Nyní funguje ve více než 130 zemích světa, kde tvoří přes 490 sítí. Dle předběžných odhadů se předpokládá, že ke konci roku 2009 bude na celém světě již 19,9 milionu uživatelů této technologie a tyto počty by se v budoucnu měly dále zvyšovat. 

Neustálý vývoj

Pozitivní názor na WiMAX má i technologický leader v oblasti mikroprocesorů, pamětí a čipových sad pro přenosné počítače a dalších mobilních zařízení – společnost Intel, která nabízí WiMAX čipy nejen do laptopů, ale i do mobilních telefonů a dalších zařízení. Díky těmto integrovaným procesorům, které se neustále vylepšují, se přístup k WiMAX síti stává stejně jednoduchý jako v případě Wi-Fi sítí. Vylepšené procesory se postupně stávají menšími, rychlejšími a energeticky efektivnějšími. WiMAX je pro bezdrátové technologie globálním standardem. Jako v případě jiných služeb jeho úspěšnost závisí do značné míry na dostupnosti a telekomunikační infrastruktuře.

WiMAX nabízí zajímavou alternativu připojení k internetu v regionech, které nemají vybudované dostatečné kabelové pokrytí. Případné zasíťování může trvat léta, ale spuštěním jedné základnové stanice WiMAXu dojde k okamžitému pokrytí signálem velké oblasti.

www.radiokomunikace.cz