Hlavní navigace

www.otevrenada­ta.cz: Soutěž Společně otevíráme data odstartovala

Ojedinělou soutěž o nejpřínosnější aplikaci využívající otevřená data organizuje Fórum pro otevřená data, které s partnery založil Fond Otakara Motejla. Oceněno bude 20 aplikací.
7. 6. 2013

Sdílet

Otevřená data jsou data veřejného a soukromého sektoru, která jsou volně k dispozici na internetu ve strukturované a strojově čitelné podobě. Za posledních pět let vznikla ve světě řada aplikací, které jsou postaveny právě na jejich využití. Díky nim tak mohou lidé využívat služby v mnoha oborech a oblastech společenského života, jako jsou třeba doprava, zdravotnictví, volný čas, prevence kriminality, vzdělání nebo sociální služby. Česko nyní stojí na počátku této datové revoluce. Fond Otakara Motejla, Fakulta informatiky a statistiky VŠE a Matematicko-fyzikální fakulta UK proto společně založily Fórum pro otevřená data. Jeho klíčovým úkolem je ukázat možnosti využití otevřených dat v praxi.

Soutěž Společně otevíráme data má dvě kategorie – pro veřejnost a studenty středních a vysokých škol. Jejími partnery jsou společnost CZ.NIC a servery Lupa, Root a Slunečnice. Klíčovou podmínkou pro přihlášení do soutěže je, že se jedná o aplikaci novou či již existující avšak aktualizovanou, tzn. publikovanou letos. Aplikace musí použít otevřená data, tj. alespoň část funkcionality musí být na nich postavena. Pokud nebude postavena na datech ve formátu otevřených dat, musí soutěžící alespoň část používaných dat publikovat jako otevřená data. Uzávěrka přihlášek je 25. října, lze vyplnit také předběžnou registraci. Vítězové budou vyhlášeni 28. listopadu. Více informací o pravidlech soutěže naleznete na www.otevrenadata.cz.

Aplikace bude hodnotit odborná porota. Hodnotící kritéria jsou společná (společenský přínos a využitelnost – rozvoj a zkvalitnění služeb pro společnost, uživatelská přívětivost, intuitivnost použití, funkčnost, technologické řešení a efektivnost a přínosy pro případného investora) a samostatná pro kategorii pro studenty (zajímavost a originalita) a pro veřejnost (udržitelnost, trvanlivost a aktualizace dat). Vítězné aplikace budou umístěny na www.otevrenadata.cz a alespoň jejich základní verze budou k dispozici zdarma.

Cílem soutěže je propojit firmy, obce, IT specialisty a nadšence a vysoké školy a ukázat na možnosti využití otevřených dat a jejich ekonomické a společenské přínosy, které lze zatím jen stěží odhadnout. Je však nesporné, že vedou ke zkvalitnění služeb občanům, ekonomickému růstu a úsporám a vzniku podnikatelských a pracovních příležitostí. Zároveň napomáhají zapojení občanů do veřejného života a v neposlední řadě i rozvoji datové žurnalistiky.