Hlavní navigace

Zabezpečení domény pomocí DNSSEC

Víte co je DNSSEC a jak funguje? Jakou roli hraje na internetu systém DNS a co má společné s technologií DNSSEC?
19. 11. 2018

Sdílet

Jak dochází k podvrhům stránek a jak jim zabrání DNSSEC? Internet je plný užitku, ale také nástrah, které eliminuje právě zabezpečení DNSSEC.

Mít vlastní doménu s sebou obnáší také zodpovědnost za její uživatele. Internet totiž obnáší riziko různých útoků a především domén, na kterých útočníci získají nejvíce informací a údajů včetně hesel. Proto je důležité vhodné zabezpečení domény, aby uživatelé měli jistotu, že jsou na vaší doméně v bezpečí.

Nejčastějším útokem je tzv. phishing. Jedná se o podvržení internetových stránek s cílem získat osobní údaje a hesla uživatelů. Dochází k tomu v průběhu činnosti systému DNS, který po zadání doménového jména uživatelem do prohlížeče překládá jmennou adresu na adresu číselnou, tedy IP adresu. Hledá tedy server, na kterém je tato IP adresa umístěna. A pokud se hledaná doména stane cílem útoku, tak útočník vymění nalezenou IP adresu za falešnou. Uživatel nic nepozná.

Proto byl systém DNS doplněn o rozšíření DNSSEC. Toto rozšíření slouží jako zabezpečení proti podvrhům falešných internetových stránek. DNSSEC je součásti českých domén a domén ENUM, kterých správcem je sdružení CZ.NIC.

Funguje tak, že k ověření správnosti získaných údajů systému DNS používá asymetrickou kryptografii. To znamená šifrování a dešifrování pomocí dvou klíčů, Jeden klíč, a to privátní, je podepsaný elektronickým podpisem, a druhý, veřejný, kontroluje správnost údajů a pravost elektronického podpisu. Tímto způsobem DNSSEC zamezuje případným útokům a podvrhům stránek, chrání také emailovou schránku či telefonické hovory probíhající přes internet.

Pokud chcete, aby vaše doména byla technologií DNSSEC chráněna, tak si vyberte registrátora, který toto zabezpečení poskytuje. Takovým registrátorem je i firma TELE3.

TELE3 působí jako poskytovatel internetových a telekomunikačních služeb. Zákazníci si tak můžou přijít na profesionální služby s individuálním přístupem jako webhosting, serverhosting a další služby jako FTP hosting, SEO hosting, DNS hosting, hlasové služby VoIP, umístění a pronájem serveru, monitoring a zálohování serveru a mnoho dalších služeb.