Hlavní navigace

Seriál Co před námi tají /proc

Jedna ze základních vlastností operačního systému Unixového typu je, že před vámi nic neskrývá. Druhou by mohlo být, že vše lze přizpůsobit a nastavit k obrazu svému. K čtení i nastavování hodnot jádra systému se dnes nejčastěji používá souborový systém /proc.

Co před námi tají /proc (23)

Tak a je to tady. Poslední díl našeho putování po tajemných zákoutích adresářového systému /proc. (Bohužel) budeme dnes pokračovat v nasazeném tempu a poslední adresář projdeme také poměrně rychle. Na druhou stranu - základní principy už jsme prošli dříve, tak už to teď půjde samo o sobě rychleji.

Doba čtení: 12 minut

Co před námi tají /proc (22)

Dneska probereme informace o prostředcích pro mezi-procesorovou komunikaci ze Systemu V, pak si povíme pár věcí o terminálech a hlavně se zaměříme na informace o stavu a nastavení sítě.

Doba čtení: 8 minut

Co před námi tají /proc (21)

Dneska se vrhneme na další tři adresáře. Budou to informace o IDE zařízeních, přehled přerušení a údaje o grafické kartě, poskytované ovladačem od firmy nVidia.

Doba čtení: 10 minut

Co před námi tají /proc (20)

Opět malé výročí. Dneska jsme se dopracovali až k dvacátému dílu, což už je myslím slušné. A co nás čeká dnes? Nejprve ještě několik slov k adresáři "drivers", který jsem minule nedopatřením dost odbyl, pak budeme pokračovat adresářem "bus", a aby toho po malém zpoždění nebylo málo, profrčíme ještě i "fs".

Doba čtení: 11 minut

Co před námi tají /proc (19)

Po menší odmlce jsme se dneska doškobrtali přes všechny soubory až k adresářům. Takže hrr na ně a začneme pěkně podle abecedy adresářem pro ACPI.

Doba čtení: 7 minut

Co před námi tají /proc (18)

Dneska dokončíme poslední ze souborů v základním adresáři. Konkrétně se jedná o soubory "stat" a "swaps". Potom se zaměřím na úplné vymýcení všech bacilů, které se na mě poslední dobou nějak domluvily, a po malé přestávce na zotavenou budeme pokračovat v jednotlivých adresářích.

Doba čtení: 4 minuty

Co před námi tají /proc (17)

Minule jsme začali rozebírat soubor informací o SLABu - kešovacím alokátoru objektů v Linuxu. Dneska se dostaneme k významu jednotlivých položek, tedy typů objektů a jim odpovídajících keší.

11. 9. 2001 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Co před námi tají /proc (16)

Dneska začneme písmeno S. Podíváme se hlavně na obsah poměrně obsáhlého souboru slabinfo. No a zbytek si necháme na příště.

Doba čtení: 6 minut

Co před námi tají /proc (15)

Dneska zvládneme písmeno P. Probereme informace o diskových oddílech a o obsazení sběrnic PCI (respektive AGP).

Doba čtení: 5 minut

Co před námi tají /proc (14)

Dneska se vrátíme k souboru s informacemi o připojených discích, který jsme minule přeskočili. Rád bych totiž napsal něco víc, než na co zbýval čas u minulého dílu. Pro detailisty: přešel jsem na jádro 2.4.9!

30. 8. 2001 0:00
Doba čtení: 5 minut

Co před námi tají /proc (13)

Jak víte z minula, užíval jsem si ještě pár dní volna běháním po horách. Vzhledem k tomu, že jsem se vrátil až v sobotu a v neděli jsem se stěhoval do Brna na privát, dostal jsem se k psaní článku až včera, to znamená jeden den po řádném termínu odevzdání. Ale věřím, že na kvalitě se to neprojevilo. Takže hurá na modules a mtrr.

Doba čtení: 5 minut

Co před námi tají /proc (12)

Dnes jsme se konečně dostali na další písmeno. Je to M jako meminfo. Zbývá mi poslední týden volna, tak bych si ještě rád vyjel trochu do hor. Proto to dneska nebudeme moc přehánět. Na celý článek mám totiž "jenom" pár hodin. Tak ať se to raději projeví na kvantitě než na kvalitě.

Doba čtení: 5 minut

Co před námi tají /proc (11)

Znáte to, někde něco chvilku necháte bez dozoru a už je to pryč. Ano, uhodli jste správně, dnes bude řeč o zámcích. Konkrétně o zámcích zmiňovaných v /proc/locks. Jedná se o prostředky k ochraně obsahu souborů - souborové zámky.

Doba čtení: 8 minut

Co před námi tají /proc (10)

Jsme u písmene L. L jako loadavg nebo locks. Taky máme malé výročí - desátý díl seriálu. Když uvážím, že jsem to celé plánoval tak na čtyři až pět dílů, vychází mi z toho dvě možnosti. Buď mám hodně špatnej odhad, nebo jsem moc ukecanej. Nechám na vás, co si vyberete.

Doba čtení: 9 minut

Co před námi tají /proc (9)

Teď už budeme zase pokračovat v dalších souborech adresáře /proc. Dnes je na řadě soubor ksyms. Příště se už dostaneme k písmenu L.

Doba čtení: 6 minut

Co před námi tají /proc (8)

Tentokrát se díky velkému vytížení při psaní dílu o přerušeních vracím k několika informacím, které jsem opomněl zmínit. Tímto děkuji nejmenovanému laskavému čtenáři za připomenutí. Pokračování popisu souborů (dnes to měl být ksyms) odložíme na příště, neboť tohle téma mi připadá taky poměrně zajímavé.

Doba čtení: 6 minut

Co před námi tají /proc (7)

Pokud šlo vše dobře, je toto je první díl, který k vám přišel dříve jak po týdnu. Jen doufám, že mi to pracovní nadšení vydrží dost dlouho. Dnes se podíváme na několik informací o samotném jádře.

Doba čtení: 5 minut

Co před námi tají /proc (6)

Pro tentokrát máme resty z minula, takže dojedem, co jsme nestihli a pak se uvidí co dál. Opět tedy budeme mluvit o periferiích a to o jejich ovládání přes porty a mapovanou paměť.

2. 8. 2001 0:00
Doba čtení: 5 minut

Co před námi tají /proc (5)

Dnešní díl bude o trojici souborů kolem periferií, dozvíte se tedy (snad i něco nového) o přerušeních, vstupně/výstupních portech a mapované paměti pro ovládání periferií.

Doba čtení: 4 minuty

Co před námi tají /proc (4)

I dnešní díl bude o souborech v základním adresáři. Kupodivu se ukazuje, že i na první pohled zřejmé soubory si vyžadují delší popis a komentář. Asi tento seriál nebude tak krátký, jak jsem si myslel.

19. 7. 2001 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Co před námi tají /proc (3)

Tentokrát budeme pokračovat v popisu obsahu souborů základního adresáře proc. Na řadě jsou dnes soubory devices a dma.

Doba čtení: 4 minuty

Co před námi tají /proc (2)

Minule jsme si dali lehký úvod, takže co bude následovat dnes? Podíváme se na skupinu souborů v adresáři /proc poskytujících základní a/nebo všeobecné informace o systému.

Doba čtení: 4 minuty

Co před námi tají /proc (1)

Jedna ze základních vlastností operačního systému Unixového typu je, že před vámi nic neskrývá. Druhou by mohlo být, že vše lze přizpůsobit a nastavit k obrazu svému. K čtení i nastavování hodnot jádra systému se dnes nejčastěji používá souborový systém /proc.

Doba čtení: 7 minut