Hlavní navigace

Seriál Drobnosti ze shellového zápisníku

Když jsem začal pracovat s příkazovým řádkem, psal jsem si na každou často prováděnou akci vlastní skript. Tak se shromáždilo značné množství dvouřádkových skriptů pro různé drobné úkony. Časem jsem zapomněl, k čemu který slouží, a proto vznikl shellový zápisník, plný užitečných příkazů. O některé z nich se s vámi rozdělím.

Drobnosti ze shellového zápisníku (4)

Dnes se podíváme na méně známé proměnné, na možnosti výzvy shellu a na praktické regulární výrazy, které používám pro psaní článků na Roota. Více procesů nám předvede malý skript, který umožňuje zadávat jména souborů během skenování. Skončíme ukázkou, jak pomocí shellu uklidit před archivací soubory v hotové zakázce.

Doba čtení: 5 minut

Drobnosti ze shellového zápisníku (3)

Dnes si prozradíme ještě jednu metodu na hromadné akce a toto téma ukončíme přehledem, který nám pomůže vybrat správný typ. Pak se seznámíme s dalšími uvozovkami pro Bash a s postupy, jak se vyhnout omezení koncem řádku. Zakončíme několika metodami porovnávání souborů, vhodnými například pro důkladné ověření právě vytvořeného CD.

Doba čtení: 5 minut

Drobnosti ze shellového zápisníku (2)

Dnes dokončíme téma hromadného přejmenování, tentokrát pomocí příkazů find a awk. Pak jednoduše převedeme češtinu na „cestinu“. Nakonec se podíváme na hromadnou záměnou textů. Přitom si ukážeme sílu i úskalí regulárních výrazů a cestu k vytváření dlouhých a komplikovaných regulárních výrazů.

Doba čtení: 10 minut

Drobnosti ze shellového zápisníku (1)

Když jsem začal pracovat s příkazovým řádkem, psal jsem si na každou často prováděnou akci vlastní skript. Tak se shromáždilo značné množství dvouřádkových skriptů pro různé drobné úkony. Časem jsem zapomněl, k čemu který slouží, a proto vznikl shellový zápisník, plný užitečných příkazů. O některé z nich se s vámi dnes rozdělím. Doufám, že najdete inspiraci, jak si svou práci usnadnit…

Doba čtení: 7 minut