Hlavní navigace

Seriál GnuPG: komunikace po internetu bezpečně

Šifrujeme v MS Outlook ve Windows s GnuPG

Předchozí díly tohoto seriálu se věnovaly hlavně GnuPG na operačním systému Linux. Je tedy čas všechno, co jsme si ukázali, zkusit i na operačním systému MS Windows. Na to použijeme Gpg4win a budeme se věnovat hlavně správě klíčů a e-mailovému klientovi Outlook z balíku Microsoft Office 2003.

Doba čtení: 5 minut

Jabber: bezpečná a šifrovaná komunikace

Pokud hledáte bezpečný protokol pro rychlou komunikaci (IM) po síti, určitě zvažte XMPP neboli Jabber. Ten si u linuxové komunity našel své místo a jelikož je vymyšlen velmi modulárně, dostalo se i na šifrování zpráv, které přes tento protokol odešlete. Všechno je řešené velmi jednoduše pomoc GPG.

Doba čtení: 5 minut

GPG: bezpečné předávání souborů

Hlavní doménou OpenPGP je komunikace a často při komunikaci potřebujeme předat nějaký dokument, nákres nebo jiný důležitý soubor, a když už nejde o komunikaci, můžeme třeba jen ukrýt důležité informace. Proto si dnes ukážeme, jak udržet dokument v tajnosti a navíc bezpečně digitálně podepsaný.

Doba čtení: 5 minut

GnuPG: bezpečně s klientem Thunderbird

Další díl našeho seriálu o bezpečné komunikaci budeme věnovat populárnímu mailovému klientu Thunderbird od společnosti Mozilla. Ten sice sám o sobě GnuPG nepodporuje, ale jednoduše se do něj dá nahrát rozšíření, které to umožní. Oproti klientu Evolution tu máme i více konfiguračních možností.

Doba čtení: 7 minut

GnuPG: bezpečně s Evolution

Po dvou dílech věnovaných klíčům se konečně dostáváme k samotnému použití GnuPG v Linuxu. Dnes si povíme o práci s klíči v linuxovém poštovním klientovi Evolution. Většina uživatelů se s ním setká třeba po instalaci Ubuntu. Důležité je, že s GnuPG spolupracuje výtečně, a my si řekneme jak.

Doba čtení: 5 minut

GnuPG: na klíče s myší

Už jsme si řekli něco o klíčích a víme jak s nimi pracovat v příkazové řádce. Teď je čas se zaměřit na program Seahorse, pomocí kterého lze s klíči pracovat pohodlně a rychle prakticky jen s myší. Dnešní díl bude tedy zaměřen hlavně na klikací uživatele, kteří by také rádi šifrovali a podepisovali.

Doba čtení: 6 minut

GnuPG: práce s klíči v řádce

V minulém díle seriálu o šifrování jsme si osvětlili, proč bychom měli používat software GPG. Dnes si ukážeme, jak pracovat s šifrovacími klíči na příkazové řádce. To se může hodit třeba ve skriptech, ale pro nás to bude důležité hlavně proto, že si lépe zažijeme a vysvětlíme, co vlastně s GPG děláme.

Doba čtení: 9 minut

GPG: šifrování otevřeně a bezpečně

V souvislosti se zrušením volného certifikátu na Thawte a s několika dalšími důvody jsme v redakci začali uvažovat o něčem, co by elegantně dokázalo podepisovat e-maily a šifrovat komunikaci. Ano, tento seriál bude o otevřeném způsobu šifrování, PGP a o jeho svobodné implementaci GnuPG. Dnes si vygenerujeme klíče.

Doba čtení: 7 minut