Hlavní navigace

Seriál Lighttpd: lehký webový server

Krátký seriál o velmi flexibilním web serveru, nenáročném na systémové prostředky.

Lighttpd: Zajímavé moduly

Poslední díl našeho malého seriálu o Lighttpd bych rád věnoval menším modulům, které umí život ulehčit nebo nabízejí funkcionalitu, kterou by si uživatel musel ohlídat v jiné aplikaci. Řeč bude o kompresi, cachování, monitoringu, webdavu a redirectu/rewritu.

Doba čtení: 6 minut

Lighttpd: virtuální hosty

Dnes se podíváme na možnosti hostování více webů na jedné IP adrese s lighttpd. Ten má velmi široké možnosti konfigurace a cesta, jak toto provést, není jen jedna, ale popíšeme si čtyři. Také si vysvětlíme podrobněji podmínky, kterými lze efektivně ovlivnit konfiguraci celého web serveru.

Doba čtení: 5 minut

Lighttpd: spojení s ostatními

V minulém díle jsme si řekli, co přibližně lighttpd umí, v dnešním se podíváme na některé jeho moduly pro komunikaci s ostatními technologiemi jako je CGI, fastCGI, sCGI a mod_proxy. Ukážeme si, jak předvést světu aplikaci napsanou v PHP a v Pythonu a také některé z dalších modulů.

Doba čtení: 7 minut

Lighttpd: lehký webserver

Ve spojení s web serverem se často slýchá o balíku Apache nebo IIS. I když mají tito dva konkurenti mezi sebou rozdělenou většinu webového trhu, nejsou zdaleka jedinými. Stává se, že možnost masivní konfigurace není jedinou prioritou a pokud se projekt rozrůstá a zabírá pořád víc a víc systémových prostředků, nastupuje lighttpd.

Doba čtení: 5 minut