Hlavní navigace

Seriál Linux From Scratch aneb LFS

Linux From Scratch (dále jen LFS) vlastně není distribucí v pravém slova smyslu. Jde spíš o ucelený a propracovaný návod, jak na svém počítači vlastními silami vytvořit operační systém s jádrem Linux. Tedy to, co normálně za uživatele dělají tvůrci distribuce. Popisuje, jaký software je k tomu potřeba, kde jej vzít a co udělat, aby to fungovalo. Seriál se zabývá právě tímto postupem.

Instalujeme software do vlastního LFS systému

Dokončením instalace software z knihy LFS je vytvořen základní linuxový systém, který je sice plně funkční z hlediska operačního systému, ale nepříliš použitelný z pohledu uživatele. Software vybraný v LFS je vysloveně zaměřený na běh základního systému, jeho konfiguraci a jeho další rozšiřování. Co dál?

Doba čtení: 7 minut

Skládáme vlastní linuxový systém = určujeme pravidla

V minulém díle seriálu o LFS jsme probrali vytvoření nástrojů potřebných k tvorbě systému. V dnešním díle se podíváme na to, jak se systém vytváří, co je třeba rozhodnout, než se vůbec začne vytvářet a co následuje po zkompilování posledního balíku základního systému.

Doba čtení: 11 minut

Sestavujeme nástroje pro tvorbu LFS

Tvorba Linux From Scratch se dá nejjednodušeji rozdělit do dvou částí. V té první se nejprve vytvoří sada nástrojů, pomocí níž se posléze ve druhé části vybuduje vlastní operační systém. Pojďme se tedy dnes podívat na tu první část - na to, jak si vytvořit nástroje potřebné k tvorbě systému.

28. 4. 2009 0:00
Doba čtení: 7 minut

LFS: postavte si vlastní Linux

Možná znáte seriál The Big Bang Theory. Konkrétně ten díl, kde parta fyziků předvádí své kamarádce ovládání hudební věže pomocí signálu, který oběhne celou planetu po internetu. Ona se jich ptá, proč to dělají. A oni odpoví: „Protože můžeme!“ Stejné je to i s projektem Linux From Scratch.

Doba čtení: 4 minuty