Hlavní navigace

Seriál Makro procesor GNU m4

V seriálu se seznámíme s užitečnou utilitou GNU: makro procesorem m4. Makro procesor je aplikace pracující s textem. Čte nějaký textový soubor a nahrazuje v něm smluvené řetězce (makra) jejich definovaným významem. Nejedná se ale o pouhé nahrazování jednoho řetězce jiným -- vestavěná makra procesoru m4 dovolují provádět různé operace jako vkládání souborů, integerovou aritmetiku, různé manipulace s textem nebo volání Unixových příkazů.

Makro procesor GNU m4 (11)

Dokončení...

4. 12. 2001 0:00
Doba čtení: 7 minut

Makro procesor GNU m4 (10)

Dnešní díl věnujeme dočasnému ukládání výstupu zpracování textu do paměti pro pozdější použití.

26. 11. 2001 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Makro procesor GNU m4 (9)

Dnes nás čekají tato témata: spouštění příkazů Unixu, generování jedinečných jmen souborů, chybová hlášení, ukládání vstupu pro pozdější zpracování a další...

Doba čtení: 4 minuty

Makro procesor GNU m4 (8)

V dnešním dílu se naučíme vkládat soubory, pracovat s komentáři, zacvičit s uvozovkami a taky odstranit nežádoucí zařádkování při definicích maker.

12. 11. 2001 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Makro procesor GNU m4 (7)

Tato kapitola se zabývá vestavěnými makry, která umožňují různé manipulace s řetězci -- zjištěním délky řetězce počínaje a nahrazováním pomocí regulárních výrazů konče.

Doba čtení: 5 minut

Makro procesor GNU m4 (6)

Makro procesor m4 obsahuje i makra, která dovolují vyhodnocovat aritmetické výrazy. V dnešním pokračování se je naučíme používat.

29. 10. 2001 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Makro procesor GNU m4 (5)

V dnešním pokračování se budeme věnovat rekurzivnímu expandování maker a využití rekurentní expanze při konstrukcích cyklů.

Doba čtení: 5 minut

Makro procesor GNU m4 (4)

V dnešním dílu nás čeká nepřímé volání maker a podmínkové příkazy.

Doba čtení: 4 minuty

Makro procesor GNU m4 (3)

V dnešním pokračování se naučíme pracovat s definicemi maker: vytvářet svá vlastní makra, předefinovávat je a rušit.

Doba čtení: 5 minut

Makro procesor GNU m4 (2)

V dnešním dílu si pod drobnohledem prohlédneme proces expanze maker.

1. 10. 2001 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Makro procesor GNU m4

V dnešním článku se seznámíme s užitečnou utilitou GNU: makro procesorem m4. Makro procesor je aplikace pracující s textem. Čte nějaký textový soubor a nahrazuje v něm smluvené řetězce (makra) jejich definovaným významem. Nejedná se ale o pouhé nahrazování jednoho řetězce jiným -- vestavěná makra procesoru m4 dovolují provádět různé operace jako vkládání souborů, integerovou aritmetiku, různé manipulace s textem nebo volání Unixových příkazů.

Doba čtení: 3 minuty