Hlavní navigace

Seriál Na internet s Arduinem

V tomto seriálu se seznámíme se základy práce s kitem Arduino a s jednočipovými počítači vůbec. Naučíme se připojit jej na internet a postavíme si několik zajímavých věcí, co dokážou na dálku komunikovat.


Ovládání Arduina v reálném čase z počítače

Tento článek vznikl, takříkajíc, na přání vás, čtenářů. Tématem dnes bude využití Arduina jako počítačem řízeného interfejsu k reálným perifériím – snímačům, relé, servům atd. Ukážeme si jak v reálném čase komunikovat po sériovém portu i vytvoření jednoduchého ovládacího programu v jazyku Processing.

Doba čtení: 7 minut

Hardwarový generátor náhodných čísel aneb náhoda z atomů

Pořádný generátor náhodných čísel je pro dnešní využití výpočetní techniky zásadní. Například generování šifrovacích klíčů se bez hromady dostatečně kvalitní náhody vůbec neobejde. Většina aplikací se spokojí se softwarovými generátory pseudonáhodných čísel. Ale pokud to chcete pořádně, musíte na to jinak.

Doba čtení: 7 minut

Nové vývojové prostředí, dvě nové desky, nové logo, nové Arduino

Tvůrci open-source vývojového kitu Arduino přicházejí s několika novinkami – nová verze vývojového prostředí, dvě nové desky, nové logo a grafický styl… Pojďme si představit změny, které se během několika posledních týdnů okolo tohoto populárního hardwarového zařízení pro všechny kutily odehrály.

Doba čtení: 4 minuty

Arduino: měříme a zobrazujeme fyzikální veličiny

Už jsme si v seriálu představili Arduino jako platformu pro vytváření internetových zařízení a ukázali jsme si různé variace tohoto vývojového kitu. V dnešním dílu uděláme krok stranou. Arduino totiž často slouží nejen jako řídicí modul, ale i jako měřicí zařízení – stačí připojit patřičná čidla…

Doba čtení: 11 minut

Arduino: novinky a alternativy

Arduino je otevřený systém a existuje spíš jako koncept než jako jeden konkrétní typ hardware. Podobně jako máme u Linuxu nepřeberné množství distribucí a *nixů, existuje i řada *duin. V článku si představíme jednu zajímavou alternativu a ukážeme si žhavou novinku, kterou tvůrci Arduina připravili.

Doba čtení: 3 minuty

Arduino: webový server i klient do ruky

Ve třetím dílu seriálu o Arduinu a internetových věcech si ukážeme zbývající teoretickou část, kterou pro připojení Arduina k internetu potřebujeme. Využijeme schopností Ethernet shieldu a dodávaných knihoven pro práci s ním a ukážeme si zapojení (a programové vybavení), které funguje jako jednoduchý server.

Doba čtení: 11 minut

Arduino: jak pro něj začít programovat

V minulém dílu našeho nového seriálu jsme si představili univerzální vývojový kit Arduino a řekli si o něm něco málo informací. Dnes pokročíme dál – nainstalujeme si jeho specializované vývojové prostředí a napíšeme si první program. Bude to takový „Hello World“ ve světě elektronických zapojení.

Doba čtení: 7 minut

Arduino: s jednočipem na internet

Zajímá vás Internet věcí? Chcete si zkusit vlastníma rukama sestavit a naprogramovat zařízení, které bude připojené na internet? Zajímají vás jednočipové počítače a nebojíte se vzít do ruky drát? Právě pro vás je určen nový seriál, v němž si pohrajeme s kitem Arduino a připojíme jej na internet.

Doba čtení: 5 minut