Hlavní navigace

Seriál Ruby on Rails

Seriál se zabývá webovým frameworkem Ruby on Rails, který nabývá ve světě na popularitě. Volně navazuje na jiný seriál s názvem Ruby v příkladech.

Ruby on Rails: Co se nevešlo

Závěrečný díl je o filtrech, kešování, migracích, pluginech a vůbec o všem, co se nevešlo do předchozích dílů. Stručně řečeno: nebojte, je to delší.

Doba čtení: 12 minut

Ruby on Rails: Renderování

Seriál Ruby on Rails se nám pomalu chýlí ke konci. V dnešním předposledním díle našeho seriálu se podíváme, jak Rails řeší session, cookies a obecně výstup dat.

24. 2. 2006 0:00
Doba čtení: 7 minut

Ruby on Rails: Testování

Měl jsem v úmyslu dnešním dílem seriál o Rails uzavřít. Nakonec jsem však zjistil, že několik důležitých funkcí Rails zůstalo nezmíněno, takže z toho nebude jedno, ale tři další pokračování. Dnes si povíme něco o testování, o kontrole vstupních údajů (validaci) a o jednotkových testech (unit testing).

Doba čtení: 10 minut

Ruby on Rails: Galerie poprvé

Dnes se budeme zabývat administrační částí galerie. Princip bude obdobný jako u blogů, ale přibudou dynamicky generované náhledy. Každý uživatel bude moci vytvořit libovolný počet galerií, přičemž rozkliknutím konkrétní galerie se mu zobrazí snímky.

Doba čtení: 10 minut

Ruby on Rails: Dokončení blogu

Dnes budeme dokončovat, uhlazovat, upravovat a vylepšovat. Dokončíme blog z minulého dílu, ukážeme si, jak udělat url hezčí a nakonec upravíme guestbook do strukturované podoby.

Doba čtení: 11 minut

Ruby on Rails: Blog podruhé

Minule jsme si ukázali, co vše lze dělat s objekty ActiveRecord. Dnes modely navážeme na kontroléry a pohledy, aby byl blog editovatelný přes web a současně vyřešíme přihlašování. Konečně se také dočkáte screenshotů.

Doba čtení: 9 minut

Ruby on Rails: Blog poprvé

Kromě toho, že ActiveRecord nahlíží na databázové tabulky objektově, zná i způsob, jak objektově pracovat s vazbami mezi nimi. Vodítko: has_many, has_one a belongs_to.

Doba čtení: 12 minut

Ruby on Rails: Kniha hostů a blog

Dnes vytvoříme knihu hostů a blog. Mimo jiné začneme pracovat s modelem, konzolí a vysvětlíme si pravidla pojmenování tabulek, souborů a tříd. Prostě nuda s jediným screenshotem.

Doba čtení: 11 minut

Ruby on Rails: Jednoduchá aplikace

Slíbil jsem přátelům, že jim do Vánoc udělám stránky. Jak už to chodí, sliby jsou sliby a Vánoce jsou tu. Ano, je to hrozné, ale stává se to každoročně. Stránky jsem se rozhodl vytvořit v Rails a popsat celý proces právě na Root.cz.

Doba čtení: 12 minut

Ruby on Rails: Úvod

Tak schválně: Kolik jste kdy naprogramovali webových frameworků? Žádný? Pochybuji. Mám jich za sebou několik a vznikly by určitě i další, kdybych se nyní nezastavil u jednoho, který jsem navíc nenapsal a který se jmenuje Ruby on Rails.

Doba čtení: 9 minut