Hlavní navigace

Seriál Ruby v příkladech

Programovací jazyk Ruby u nás sice není (zatím?) tak rozšířený, jako třeba Python nebo Perl, ale jeho čistě navržená objektová orientace, jednoduchá, ale mocná syntaxe a v neposlední řadě i pokročilost standardní knihovny z něj dělá jejich důstojného konkurenta.

Ruby v příkladech (7) - Ruby symbolické a nepovedené

V posledním dílu seriálu si povíme něco o symbolech v Ruby a po šesti dílech vychvalování poodhalíme také stinné stránky Ruby.

Doba čtení: 3 minuty

Ruby v příkladech (6) - Webová aplikace

V dnešním dílu se podíváme, co nám Ruby nabízí pro tvorbu webových a distribuovaných aplikací. Povíme si i o tom, jak v Ruby naprogramovat HTTP proxy server.

Doba čtení: 5 minut

Ruby v příkladech (5) - GUI aplikace

V dnešním pokračování si povíme o balíčkovacím systému RubyGems, o vytváření GUI aplikací pomocí knihovny FXRuby a o také tom, proč je Ruby čistě objektově orientované i v případech, kdy nepoužijeme třídy nebo objekty explicitně.

Doba čtení: 6 minut

Ruby v příkladech (4) - Konzolová aplikace

V dnešním pokračování využijeme základ aplikace z minulého dílu k vytvoření konzolové aplikace, která bude umět vypsat jméno k zadanému datu a naopak. Požadované jméno či datum se bude předávat aplikaci pomocí parametrů z příkazové řádky.

Doba čtení: 6 minut

Ruby v příkladech (3) - Začínáme s aplikací

Podívejme se, jak vytvořit aplikaci, která po zadání (křestního) jména vrátí měsíc a den, kdy má osoba s tímto jménem svátek (a naopak). Ze všeho nejdříve si ale vytvoříme knihovní modul, který bude implementovat logiku aplikace, a také si ukážeme, jak se (lehce) napíší jednotkové testy (unit tests).

Doba čtení: 5 minut

Ruby v příkladech (2) - Složitější skripty

Dnes si ukážeme a probereme nějaké skripty, se kterými se můžete setkat v praxi. Před nějakou dobou jsem si chtěl stáhnout vybrané balíčky distribuce Arch Linux. Chtěl jsem mít ale jistotu, že budu mít staženy i všechny závislosti ...

Doba čtení: 9 minut

Ruby v příkladech (1) - Úvod

Programovací jazyk Ruby u nás sice není (zatím?) tak rozšířený jako třeba Python nebo Perl, ale jeho čistě navržená objektová orientace, jednoduchá, ale mocná syntaxe a v neposlední řadě i pokročilost standardní knihovny z něj dělá jejich důstojného konkurenta.

Doba čtení: 7 minut