Hlavní navigace

Gentoo rozcestník

Sdílet

Gentoo je linuxová distribuce, která se od ostatních liší v základě tím, že se musí celé zkompilovat. To se na první pohled zdá jako zbytečnost, ale Gentoo nabízí systém tzv. USE flagů, díky kterým je možné celý systém vyladit přesně pro Vaše požadavky. Jednoduše řečeno si u všech programů můžete vybrat, podpora kterých vlastností se má zkompilovat. Například je možné úplně ze systém odstranit GTK/Qt/KDE/Gnome a používat pouze jednu kombinaci. Gentoo je známé tím, že je velmi stabilní a má velmi propracovaný systém aktualizací.

Seriál Poznejte své Gentoo

Mini-seriál o Gentoo je určen nejen začátečníkům, kterým včera doběhl emerge system, ale i dlouhodobějším uživatelům. Podrobně si popovídáme o balíčkovacím systému. Dozvíte se, jak ho správně používat a jak si udržovat systém v pořádku.

Čtete seriál Poznejte své Gentoo

Seriál Gentoo a GPRS

Libí se vám filosofie Gentoo, ale myslíte si, že vaše internetové připojení na instalaci systému z Internetu prostě nemá? Posuďte sami, jestli je to opravdu tak beznadějné, jak se na první pohled zdá

Čtěte seriál o Gentoo a GPRS

Gentoo Linux – vezměte svůj Linux do vlastních rukou

Když jsem se před několika měsíci poprvé dozvěděl o Gentoo Linuxu, řekl jsem si, že to je distribuce přesně pro mě. Po několika letech a několika vyzkoušených distribucích jsem zatoužil po tom, vytvořit si vlastní Linux „from scratch“ – tedy od nuly. Pokud si chcete něco podobného také vyzkoušet, je následující článek určen právě vám.

Čtěte článek Gentoo Linux – vezměte svůj Linux do vlastních rukou

Instalace a provoz Gentoo na AMD64

Cílem tohoto článku není popsat celou instalaci Gentoo krok po kroku (od toho tady je skvělý Gentoo Handbook). Pokusím se pouze upozornit na problémová místa instalace a zprovoznění kompatibility s 32bit programy. Dále se podíváme na to, jaké výhody nám může platforma AMD64 přinést a jaké navýšení výkonu můžeme očekávat.

Čtěte článek Instalace a provoz Gentoo na AMD64