Hlavní navigace

Rozcestník Openbox

Sdílet

Openbox je lehký správce oken pro Linux, který disponuje velkým množstvím konfiguračních voleb například pro nastavení práce s myší, klávesových zkratek nebo i pipemenu (menu generované scriptem). Velkou výhodou Openboxu je rychlost. Jako nevýhoda by se dali uvést konfigurační soubory ve formátu XML, které mu jsou některými uživateli vytýkány.

Openbox: poznejte skutečný WM

Už vás nudí nenažraná a přebujelá desktopová prostředí? Nemůžete přijít na chuť gigantickým klikátkům, která jsou praktická asi jako hrábě do kapsy? Chcete vyzkoušet něco jednoduchého, ale přitom maximálně schopného a užitečného? Pak si nenechte uniknout jedno velmi zajímavé desktopové prostředí – Openbox.

Čtěte článek Openbox: poznejte skutečný WM

Konfigurujeme Openbox

V dnešním článku si náš Openbox patřičně „vytuníme”. Ale pozor, rozhodně nezůstaneme jenom u nezbytných úprav konfiguračních souborů patřících přímo Openboxu, přenastavíme si i například vzhled GTK+ aplikací, téma kurzoru a také se koukneme na startovací skriptík.

Čtěte článek Konfigurujeme Openbox

Konfigurujeme Openbox podruhé

V dnešním díle se už budeme zabývat výhradně konfigurací Openboxu samotného. Důkladně si probereme především obsah jeho hlavního konfiguračního souboru. Aby ale ani klikači nepřišli zkrátka, ukážeme si i alternativu v podobě několika poměrně zdařilých grafických konfigurátorů.

Čtěte článek Konfigurujeme Openbox podruhé

Pipe-menu v Openboxu

Pipe… co to? Pipe-menu! Pokud jste to nikdy neslyšeli, pak vězte, že je to menu, které vznikne „on the fly“ jako výstup skriptu, právě v okamžiku, kdy dané menu rozbalíte. V okenním manažeru najde velmi široké uplatnění. Dnes se na ně podíváme a zkusíme si rovnou jedno takové drobné demonstrační napsat.

Čtěte článek Pipe-menu v Openboxu

Co chybělo nebo se nevešlo o Openboxu

V posledním díle našeho seriálu se budeme věnovat tématům, na která se zatím nedostalo. Probereme si používání Openboxu jako WM v samostatných desktopových prostředích, dále se podíváme na srovnání s ostatními *boxy a při tom všem si ještě stihneme napsat drobný bashovský skriptík s GUI k tvorbě screenshotů.

Čtěte článek Co chybělo nebo se nevešlo o Openboxu