Hlavní navigace

Rozcestník souborové systémy

Sdílet

Ext4: evoluční souborový systém

Po dvou letech vývoje se souborový systém ext4 pomalu stabilizuje, sami vývojáři mu svěřují svá data a je pomalu na čase se podívat co všechno nás čeká, protože jej budeme zřejmě potkávat čím dál častěji. Nejedná se o žádná převratná vylepšení, ale spíše evoluci v navýšení výkonu a spolehlivosti.

Čtěte článek Ext4: evoluční souborový systém

Reiser4: Mrtvý souborový systém?

Hans Reiser napsal Reiser4 čistě na zelené louce. Tento souborový systém má velmi mnoho kladů, ale také záporů, a kvůli nim se stále nedostal do jádra. Reiser4 se pořád vyvíjí, nicméně po odsouzení Hanse Reisera to s ním nevypadá dobře. Tak jako tak, Reiser4 je stále zajímavý a jeho vlastnosti udivující.

Čtěte článek Reiser4: Mrtvý souborový systém?

AdvFS je otevřený, ale do Linuxu se zřejmě nedostane

Zpráva o uvolněním advFS firmou HP pod licencí GNU GPLv2 proletěla pomalu každým linuxovým portálem. Od HP to je rozhodně velmi vstřícný krok a snad by to mohlo vést i k alternativě k ZFS, které ne a ne být GNU GPL kompatibilní. Pojďme se kouknout na to, co advFS umí a jakou má konkurenci na Linuxu.

Čtěte článek AdvFS je otevřený, ale do Linuxu se zřejmě nedostane

Btrfs: zajímavý, ale nekompletní souborový systém

Btrfs (Butter FS) je souborový systém, který minulý rok začala vyvíjet firma Oracle. Obsahuje spousty zajímavých vlastností a na Linuxu je brán jako náhrada ext3. Jeho vývoj je zatím velmi bouřlivý, to nám ale nebrání se podívat na to, co je už hotové a zhodnotit dosavadní snažení vývojářů.

Čtěte článek Btrfs: zajímavý, ale nekompletní souborový systém