Hlavní navigace

XML Prague 2006 se blíží

Letošní ročník konference XML Prague bude převážně zaměřen na nativní XML databáze a dotazovací jazyky. Všeobecně jsou tyto technologie ve srovnání s RDBMS a SQL stále považovány za nezralé. Na Malé Straně o tom bude během víkendu 17. a 18. června vyprávět hned několik zajímavých osobností.

Sdílet

Letošní ročník konference XML Prague bude převážně zaměřen na nativní XML databáze a dotazovací jazyky. Všeobecně jsou tyto technologie ve srovnání s RDBMS a SQL stále považovány za nezralé, a tomu odpovídá i nízká četnost jejich nasazení v praxi. Ale časy se mění a XML databáze si stále hlasitěji říkají o využití. Na Malé Straně o tom bude během víkendu 17. a 18. června vyprávět hned několik zajímavých osobností.

Wolfgang Meier je hlavní postavou projektu eXist, po úpadku apachovského projektu Xindice, nejnadějnější současné open-source XML databáze. Wolfgang bude v sobotu mluvit indexačním schématu pro XQuery. Kdo by chtěl vědět o eXistu víc, může se zúčastnit nedělního workshopu vývojářů a uživatelů databáze eXist, což by měl být mimo jiné prostor pro prezentaci konkrétních projektů využívajících tuto databázi.

Michael Kay, autor procesoru Saxon a editor specifikace XSLT 2.0, se podělí o své bohaté zkušenosti s optimalizací XSLT a XQuery. David Carlisle, jehož jméno pravděpodobně bude znát každý, kdo někdy hledal pomoc v diskusní skupině XSL-LIST, bude mluvit o převodu dotazů XQuery do jiných jazyků. Eric van der Vlist, známý hlavně pro své aktivity v oblasti validačních jazyků, představí alternativní dotazovací jazyk pro XML a RDF. Akademický úhel pohledu na ukládání dat XML nabídne Kamil Toman z KSI MFF UK. George C. Bina z oXygen XML odhalí, co by v budoucnu mělo umět kvalitní prostředí IDE pro XSLT/XQuery.

On-line registrace končí 9. června, poté bude možné zaregistrovat se v sobotu ráno na místě. Rovněž do 9. června lze přihlašovat „lightening talks“ (5ti minutové příspěvky), které by představily vaše vlastní zajímavé projekty.

Konferenci pořádají Institut teoretické informatikya Ginger Alliance, s.r.o. Hlavním mediálním partnerem je server Root.cz.