Hlavní navigace

10 TB pevný disk od HGST se speciálním zápisem

10. 6. 2015

Sdílet

Společnost HGST, patřící pod Western Digital, před rokem představila první 10 TB pevný disk, který nyní vypouští na trh. Této kapacity dosáhla díky kombinaci dvou technologií, Shingled Magnetic Recording (SMR) a použitím hélia místo vzduchu pro vyplnění prostoru disku.

Hélium má oproti vzduchu lepší tepelnou vodivost a mnohem menší hustotu. Ve výsledku to znamená, že diskové plotny mohou být umístěny blíže k sobě a zároveň mohou být tenčí.

Technologie SMR funguje na principu zvýšené hustoty zapisovaných dat částečným překrytím jednotlivých stop. To je možné použít, jelikož dnešní čtecí hlavy dokážou přečíst spolehlivě data z mnohem užší stopy, než je šířka stopy vytvořená zapisovacími hlavičkami.

Specifikem modelu Ultrastar Archive Ha10 je nutnost si naprogramovat vlastní software pro jeho ovládání. Tuto činnost totiž HGST přehodila na zákazníky, kteří si tak mohou přizpůsobit práci s diskem pro jejich konkrétní aplikaci.

Disk je dostupný ve vícero konfiguracích – SATA 6 Gbps nebo SAS 6 Gbps rozhraním a velikostí nativních sektorů 512, 4096, 4112, 4160 nebo 4224 bajtů. Rychlost otáčení ploten je 7200 RPM a cache je rovna 256 MB.

Cenu modelu Ultrastar Archive Ha10 společnost HGST zatím nezveřejnila. 

(Zdroj: DSL.sk)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?