Hlavní navigace

Administrátoři se připravují na 3601. sekundu

23. 6. 2015

Sdílet

Příští týden po třech letech opět dojde, jak už jsme informovali v lednu, k aplikování tzv. skokové (přestupné) sekundy a poslední červnová hodina bude mít 3601 sekund.

Přestupná sekunda se zavedla z důvodu kompenzace nepravidelné rotace Země a vyhlašuje ji organizace IERS. Podle ní bude letošní přestupná sekunda aplikována následovně. 30. června nastane po čase 23:59:59 → 23:59:60 a teprve o další sekundu později bude prvního července 0:00:00. 

V létě 2012 způsobila přestupná sekunda (leap second) pád mnoha linuxových serverů, přestože se o ní vědělo s dostatečným předstihem. Chyba se vyskytovala v jádře a vedla ke 100% vytěžování CPU a nebo zamrznutí serveru. Provozujete‑li server, máte nyní poslední šanci na zkontrolování a připadnou úpravu konfigurace, jelikož s přestupnou sekundou mají často problémy i vyšší softwarové vrstvy.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Michal Strnad pracuje ve sdružení CESNET, provozující národní síť vědy a výzkumu, Akademii věd České republiky a jako redaktor na serveru Root.cz. Kromě počítačů rád běhá, kuchtí a čte vše, co se mu dostane pod ruku.