Hlavní navigace

Adobe Flash 10.1 bude podporovat akcelerované video

12. 10. 2009

Sdílet

Ze zařízení s procesorem Intel Atom zrovna multimediální výkon netryská. To je známá věc. Naštěstí, když jde uživatelům přehrát klasický film tak jsou většinou spokojeni. Nová doba ale vyžaduje nové přístupy a rozmach HD videa jak v televizi, tak na Internetu, přichází s novým požadavkem na multimediální výkon počítačů.

Pokud jde o video na Internetu, tak zde vládne Flash ať chceme nebo nechceme. Když na procesoru Intel Atom spustíme flashové video, tak se nám může cukat a nemusí být zrovna HD. O něm si zatím můžeme nechat jenom zdát. Čím víc ale HD vstupuje do našich životů, tím víc uživatelů toho využívá nebo by alespoň chtěla využívat.

To může být v budoucnu problém hlavně v konkurenčním boji, kdy firma, která přinese plynulé video na web i bez čtyřjádrového procesoru, bude mít jasně navrch. Adobe svoje dosavadní prvenství nechce ztratit, a tak bychom se ve Flashi 10.1 měli setkat s podporou akcelerovaného videa na hardwaru od firmy NVIDIA. To samo o sobě není zas taková výhra, protože drtivá většina zařízení s Atomem nemá požadovaný grafický hardware a větší počítače většinou nemají s přehráváním problém. Pro malé počítače založené např. na NVIDIA ION to je ale dobrá zpráva. Dobrá zpráva to je i pro ty, kterým se HD videa přehrávaná flashem cukají a mají v počítači grafickou kartu NVIDIA. A když už to váš procesor v pohodě přehraje, tak s Flashem 10.1 bude moci buď chvíli odpočívat nebo třeba nerušeně počítat přítomnost jiných humanoidů ve vesmíru.

Co bude použito odkazovaná zpráva neříká, ale půjde pravděpodobně o technologii VDPAU, protože se v ní mluví pouze o hardwaru NVIDIA. Tato firma dává přístup ke grafické kartě také přes technologii CUDA, o které jsme vydali seriál.

Nasazený trend, kdy se multimediální výpočty předávají grafické kartě je rozhodně dobrý, a i kdyby to pro jednoho uživatele nemělo praktický význam, může to mít význam pro deset dalších.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.