Hlavní navigace

Aktuální Linux 5.10 s disketovou mechanikou stále používán

27. 7. 2021

Sdílet

Diskety Autor: George Chernilevsky, podle licence: Public Domain

Phoronix upozorňuje na zajímavé diskusní vlákno na LKML. Z něj vyplývá, že i s aktuálními linuxovými jádry řad jako 5.10 či 5.11 stále mnozí uživatelé provozují i disketové mechaniky.

Objevil se totiž report (zaslal jej Mark Hounschell 23. července 2021), ze kterého plyne, že v určitou dobu došlo k rozbití zaběhlé funkcionality ovladače, na kterou některé programy spoléhají. V ovladači se objevila chyba, která byla posléze backportována do starších jader. Ona to vlastně není chyba.

Chování ovladače zkrátka bylo v minulosti v relativní tichosti (či možná spíše logického nezájmu 99,9999% ostatních vývojářů Linuxu) upraveno takto: uživatel mohl otevřít floppy zařízení, i když v mechanice nebyla disketa, nebo diskety byla přepnuta do stavu chráněno proti zápisu. Status read-only ovladač předával až pouze ve chvíli, kdy došlo k pokusu o zápis dat na disketu. Na toto chování pak právě software některých vývojářů spoléhá. Logické ale není, spíše by dávalo smysl předávat status read-only  hned.

Úprava chování přišla v únoru, kdy v případě prázdné disketové mechaniky byla místo read-only vracena chyba no such device or address a někteří uživatelé by tak logicky, s jejich přechodem na novější jádra dotčená touto úpravou, rádi vrátili původní chování, které bylo v jádru léta letoucí. To ale, zdá se, nebude tak snadné, protože upravený ovladač využívá libblkid a nelze jednoduše vrátit předchozí stav. Nechme se překvapit, jaké bude další dějství.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.