Hlavní navigace

Alpine Linux 3.10.0 přináší iwd jako náhradu za wpa_supplicant

20. 6. 2019

Sdílet

Alpine Linux Autor: Alpine Linux

Půl roku po předchozím vydání přichází nový Alpine Linux verze 3.10.0. Hlavní novinkou tohoto vydání je přechod na iwd (iNet Wireless Daemon), což je moderní náhrada za wpa_supplicant, která nezávisí na žádných externích knihovnách a spoléhá se naplno na funkce linuxového jádra.

Kromě toho přibyla podpora sériových a USB portů na deskách s procesory ARM, byla přidána podpora distribuovaného souborového systému Ceph a přibyl správce displeje LightDM. Kompletní oznámení o nové verzi najdete na webu projektu, odkud můžete začít stahovat.

Alpine Linux je minimalistická distribuce (článek na Rootu), která se zaměřuje na jednoduchost a bezpečnost. Základ systému má jen několik megabajtů a je založen na knihovně musl libc a utilitách zabalených v programu busybox.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 6. 2019 11:07

    Ondřej Caletka
    Zlatý podporovatel

    iwd vypadá moc pěkné, ale zdá se, že pro sítě s 802.1X a autentizací certifikátem umí jen vyhodnotit příslušnost certifikátu k zadané autoritě, ale už ne porovnat například jméno, na které je certifikát vystaven. Takže pokud EAP endpoint používá certifikát od nějaké veřejné autority, není to moc bezpečné, protože kdokoli si může vydat certifikát od stejné autority.

    Nechápu, jak se něco takového může u moderního produktu stát. Kdyby se takhle chovaly webové prohlížeče, bylo by jim úplně jedno, kdyby jim třeba root.cz poslal certifikát vystavený na jméno lupa.cz.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.