Hlavní navigace

Alpine Linux 3.13.0 přináší PHP 8 a obrazy pro cloud

14. 1. 2021

Sdílet

Alpine Linux Autor: Alpine Linux

Půl roku po předchozím vydání vyšel Alpine Linux 3.13.0, který přináší oficiální cloudové obrazy (zatím jen pro AWS EC2), vylepšenou podporu pro Wi-Fi a PHP 8.0 (vedle PHP 7.4). Namísto ifupdown  z balíku busybox je nově nainstalován ifupdown-ng, balík Node.js díky jiným kompilačním parametrům výkonnější a přibyla také podpora pro  cloud-init.

Samozřejmostí je řada aktualizovaných balíčků, opuštěn byl kvůli licenčním problémům Berkley DB (pozor na konverzi tabulek Postfixu), xorg-server a související se přesunuly do komunitního repozitáře a některé málo používané součástí busyboxu byly vypnuty. Detaily najdete na wiki projektu.

Alpine Linux je minimalistická distribuce (článek na Rootu), která se zaměřuje na jednoduchost a bezpečnost. Základ systému má jen několik megabajtů a je založen na knihovně musl libc a utilitách zabalených v programu busybox.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.