Hlavní navigace

Alpine Linux 3.15.0 přináší UEFI Secure Boot a končí s podporou MIPS64

24. 11. 2021

Sdílet

Alpine Linux Autor: Alpine Linux

Po půl roce od předchozího vydání vyšla nová verze linuxové distribuce Alpine Linux, tentokrát s označením 3.15.0. Prodlužuje délku klíčů pro podepisování balíků 2048 na 4096 bitů, ukončuje podporu platformy MIPS64 a nabízí také úvodní podporu pro UEFI Secure Boot. Užitečná je také podpora automatického sestavování modulů pro linuxové jádro pomocí nástroje AKMS (Alpine Kernel Module Support).

Nově je možné instalovat několik různých verzí databáze PostgreSQL vedle sebe. To umožňuje jednoduchou migraci dat pomocí nástroje  pg_upgrade. Balíčky mají v názvu také číslo verze (třeba postgresql13), při instalaci balíčku postgresql se vždy nainstaluje ta nejnovější. Mezi různými nainstalovanými verzemi lze přepínat pomocí utility  pg_versions. V tomto vydání Alpine jsou konkrétně k dispozici verze 12, 13 a 14.

Samozřejmě jsou k dispozici také nové verze balíčků: jádro je ve verzi 5.15 LTS, KDE má verzi 5.23, GNOME je kompletně aktualizované na 41 a k dispozici je také LLVM12, Node.js 16.13.0 a 17.0.1, DHCP server Kea 2.0 a Rust 1.56.1. Alpine v reakci na mnoho bezpečnostních chyb utility sudo přešlo na alternativu zvanou doas (článek na Rootu).

Stahovat můžete z webu projektu, další detaily o současné verzi naleznete v poznámkách k vydání.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.