Hlavní navigace

Alpine Linux 3.8.0 přidává podporu pro RPi 3 B+ a končí s Grsecurity

26. 6. 2018

Sdílet

Alpine Linux

Dnes vyšel Alpine Linux 3.8.0 (článek), první verze ze stabilní řady v3.8, přibližně půl roku po vydání řady v3.7. Nová verze přidává podporu netboot, Raspberry Pi image pro architekturu aarch64 (arm64) a podporu pro Raspberry Pi 3 Model B+. Linuxové jádro nabízí ve verzi 4.14.

Nejzásadnější změnou je odebrání jádra s bezpečnostními záplatami Grsecurity/PaX, které Alpine podporoval už od raných verzí. Autoři projektu Grsecurity, v čele s kontroverzním vývojářem Bradem Spenglerem, se totiž před rokem rozhodli projekt pro komunitu uzavřít a záplaty poskytovat pouze svým platícím zákazníkům. Někteří vývojáři Alpine Linuxu stále doufali, že se Brand Spengler nechá přesvědčit nebo se komunitě podaří záplaty dále udržovat svépomocí, takže odebrání podpory pro Grsecurity dlouho odkládali – v řadě v3.6 došlo jen k přejmenování balíčku linux-grsec na linux-hardened. Jenže v lednu vypluly na povrch zranitelnosti Spectre a Meltdown, které měly za následek zásadní změny v kódu linuxového jádra (KPTI a související); portace záplat Grsecurity na novější jádra se tím stala extrémně složitá (Grsecurity byl distribuován pouze ve formě 8MiB patch souboru bez komentářů).

Z nových balíčků lze vyzdvihnout kompilátor pro velice zajímavý jazyk Crystal (pro x86_64 a aarch64). V testovacím repositáři pak kompilátor jazyka Racket (pro všechny architektury) a Pony (ponyc, pro x86_64 a aarch64), tyto ale zatím nejsou zahrnuty ve stabilním vydání (repositář „testing“ je pouze „rolling“).

Na vývoji a údržbě balíčků se mezi vydáními 3.7.0 a 3.8.0 podílelo celkem 175 přispěvatelů, z toho 11 přispělo více než 100 změnami z celkového počtu 6066 změn (commitů). Alpine Linux je čistě komunitní distribuce, bez záštity nějaké velké organizace, takže všichni přispěvatelé jsou dobrovolníci.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 6. 2018 10:50

  soriako (neregistrovaný)

  Commit statistics

  1319 Natanael Copa
  883 Jakub Jirutka

  Kubo přidej, nenech se zahanbit nějakým opálencem ;)

Byl pro vás článek přínosný?