Hlavní navigace

Amazon jedná s vydavateli o půjčovně eknih

Sdílet

Kamil Pošvic 13. 9. 2011

Americký gigant Amazon připravuje spuštění půjčovny eknih. V současné době vede diskuzi s nakladatelstvími a má v plánu roční paušální poplatek, po jehož zaplacení by se uživatelé dostali k vybranému obsahu.

Tuto zprávu přinesl nedělní The Wall Street Journal, ale oficiální zdroje se k ní nevyjádřily. Zatím se ale zdá, že vydavatelé z tohoto kroku příliš nadšeni nejsou. Obávají se totiž snížení hodnoty knih a zvýšení napětí ve vztahu k ostatním obchodníkům.

Půjčovna by měla být v počátku dostupná pouze v USA.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 13. 9. 2011 12:27

  OMG (neregistrovaný) ---.88.broadband5.iol.cz

  Jsem jediný, komu to přijde nesmyslné? V případě fyzické knihy je jasné, že si ji lze půjčit a pak zase vrátit. V případě downloadu mi to ale přijde naprosto nesmyslné.
  Koncept ebooků je už takhle dost hrozný. Papírová kniha vydrží stovky let, můžete jí půjčit kamarádovi a můžete si z ní legálně vytvořit kopii (platíte to v ceně kopírky). Ebook si stahujete v uzamčeném formátu, můžete ho použít na omezeném počtu zařízení, nemůžete knihu zapůjčit, a pořízení kopie nepřipadá v úvahu. Navíc vám obchod klidně vymaže už koupenou knihu ze čtečky. A za pár let či desítek let nejspíš ztratíte možnost s knihou cokoliv dělat, až příslušný vydavatel skončí (koukněte kolik vydavatelů klasických knih skončilo).
  A teď nám navíc chtějí cpát ebooky s časovým omezením. Miluju technické hračky, ale tohle ať si strčí...

 • 13. 9. 2011 12:54

  tm (neregistrovaný) ---.adsl.slovanet.sk

  Ono asi záleží na tom, akú knihu - pri papierových, ak chcete knihu, ktorá vám vydrží, kúpite si kvalitnú viazanú, ak chcete knihu na jedno prečítanie, kúpite si brožovanú (paperback), kde sa počíta s tým že ho aj tak po prečítaní stratíte/zahodíte. V prípade "kníh na jedno prečítanie" má logicky zmysel si ju požičať, lebo ušetríte.

  Hlavne je problém v tom, že ak chcete knihu, ktorá vydrží, kupovať e-verziu je nezmysel (lebo DRM), takže toto by viedlo k tomu, že si e-booky budú ľudia len požičiavať, nie kupovať -- predpokladám, že to je dôvod, prečo sa plán vydavateľom veľmi nepáči.

 • 13. 9. 2011 13:21

  bez přezdívky

  Naprosto s vami souhlasim, jedna se o pokus naroubovat e-booky na stary obchodni model za cenu vytvareni umelych omezeni. Kratkodobe to mozna bude fungovat, dlouhodobe pochybuji. Napad zavest pausalni platby mozna pomuze proslapat cestu k novym zpusobum financovani autoru a diky tomu ke zmene copyrightu.

 • 13. 9. 2011 13:43

  disposable

  podľa mňa je toto dosť logický krok. 90% z kníh čo som kupoval, by som o 6 mesiacov neskôr už nekúpil, lebo sú "outdated". to je kliatba IT literatúry. práve kvôli tomuto sme celá firma prestali knihy kupovať a jednoducho si predplatili safaribooksonline. (amazon odmietol dohodu o poskytovaní safaribooks kníh na kindle)

  papier vs dáta - ak viem že z knihy potrebujem 2, 3 kapitoly, alebo že o pár mesiacov vyjde nová verzia softvéru/jazyka/atď a kniha má 1000 papierových strán, tak si ju jednoducho nekúpim, lebo mi to pripadá neekologické.

 • 14. 9. 2011 15:23

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.88.broadband5.iol.cz

  Souhlas, IT literaturu až na výjimky nemá smysl kupovat v papírové formě. Jenže tyhle rychle stárnoucí tituly tvoří jen minimum knižního fondu.

 • 17. 9. 2011 11:03

  nhx (neregistrovaný) ---.dip0.t-ipconnect.de

  Ale ale, panu Microsoft se nelíbí ochrana intelektuálního vlastnictví! Vy jste ale chameleon. Mimochodem, nevidím důvod, proč by nešlo strčit čtečku do kopírky.

 • 17. 9. 2011 17:26

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.88.broadband5.iol.cz

  Nemám nic proti ochraně intelektuálního vlastnictví. Autoři/vydavatelé knih mají plné právo je místo prodeje kopie pouze půjčovat na omezený čas - jsou to jejich díla. Ale jako zákazník říkám, že se mi takový obchodní model nelíbí. A to je zase moje právo jako zákazníka :)
  S tou čtečkou v kopírce je to ale dobrý nápad. Určitě by bylo možné použít nějaký SW pro digitalizaci knih (sken a OCR se zachováním layoutu). Pokud dokážete "otočit stránku" v ebooku automaticky po naskenování stránky (neměl by být problém), ztratí tím smysl všechny pokusy o DRM u ebooků.

 • 17. 9. 2011 23:35

  nhx (neregistrovaný) ---.dip0.t-ipconnect.de

  No jo... alespoň pochopte, že někteří z nás mají stejný problém s obchodním modelem MS.

  Jediné principielně funkční DRM znamená uživateli nic neukazovat. Jinak jdou data vždy vycucnout, i kdybych se musel například v televizoru napíchnout až na špagáty z LCD řadiče do displeje. Automatické otáčení stránek textu určitě problém nebude, nejjednodušší bude přibastlit místo tlačítka signál ze skenujícího PC :-)

 • 18. 9. 2011 5:34

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.88.broadband5.iol.cz

  To mi přijde překvapivé, protože stejný obchodní model jako MS používá namátkou IBM, Oracle, SAP a další. Kupodivu jsou to firmy, kterých se uživatelé Linuxu spíš zastávají. I když Oracle upadnul v nemilost, když odmítnul financovat některé dlouhodobě ztrátové projekty, které potopily Sun Microsystems (OpenOffice, MySQL apod).