Hlavní navigace

AMD a Nvidia nadále rostou v serverech

30. 6. 2020

Sdílet

GeForce RTX

Oba současní velcí výrobci GPU si nadále polepšují v podílech na serverovém trhu. Jeho GPU část přitom generuje slušné příjmy, Nvidia si za loňský rok se svými GPU kartami vydělala na serverovém trhu téměř 3 miliardy dolarů, AMD pak kolem 1 miliardy (další penízě samozřejmě utržila za CPU, zejména rodinu EPYC).

Digitimes Research jde tak daleko, že věří, že AMD díky schopnosti produkovat jak CPU a GPU, tak jejich kombinaci v podobvě APU, má šanci polepšit si ještě více právě s touto třídou produktů. Naproti tomu podíl Nvidie v serverech nadále průběžně roste, za fiskální rok držela 25% podíl, fiskální rok 2020 (skončil 26. ledna 2020) jí přinesl růst na 27,4% podíl. V prvním čtvrtletí fiskálního roku 2021 dosáhla na 37 % (snad to není překlep).

Využití GPU v serverové oblasti zejména pro HPC a konkrétně rostoucí AI bude stále významnější. Jde o jeden z hlavních důvodů, kde hledat příčinu přetažení Raji Koduriho z AMD do Intelu a budování velkých výpočetních karet/procesorů řady Intel Xe.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.