Hlavní navigace

AMD koupila Xilinx za desítky miliard dolarů

15. 2. 2022

Sdílet

Lisa Su a Zen 4 Autor: Advanced Micro Devices, Inc.

Akvizice ohlášená v říjnu 2020 je dokončena, Xilinx je odteď součástí AMD (podrobnosti na samostatné stránce. Dosavadní prezident Xilinxu, Victor Peng, v AMD bude zastávat pozici prezidenta nově vzniklé divize Adaptive and Embedded Computing Group (AECG). AMD si za 49,8 miliard dolarů (dříve byla uváděna částka 35 miliard) pořídila významného hráče na poli FPGA, jehož zkušenosti, intelektuální vlastnictví i experty využije v dalším růstu. Sama hovoří o tom, že s CPU, GPU, FPGA a SoC cílí na zhruba $135miliardový trh.

Akcionáři Xilinxu obdrží 1,7234 podílu na akciích AMD plus nějakou hotovost. Přímo akcie Xilinxu již nebudou obchodovány na burze NASDAQ. Dodejme, že AMD má za sebou takřka na den přesně pětileté vítězné tažení s procesorovými architekturami Zen. Náročnou akvizici společnosti ATi a její začlenění jako grafické divize do AMD před více než 15 lety je též dávno úspěšně za námi a díky tomu AMD dnes kraluje třeba herním konzolím.

Její pozice s Xilinxem může být snad jedině lepší, takže se nechme překvapit, jaké novinky i díky této akvizici, i díky chystaným architekturám Zen4 a Zen5 a také grafické RDNA3 s vrstvením mnoha čipletů AMD předvede. Historicky se AMD nyní s převahou nachází v nejlepší situaci, jakou kdy na trhu měla.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.