Hlavní navigace

AMD potvrdila Zen 4 na 5nm procesu a RDNA2/3

29. 7. 2020

Sdílet

AMD Zen 4 na 5nm Autor: AMD

Společnost AMD představila výsledky za Q2 2020, kdy na příjmech utržila téměř 2 miliardy dolarů (26% meziroční nárůst) a současně znovu potvrdila několik věcí.

Tou první je jistě architektura, která přijde po Zenu 3. Zen 4 bude skutečně vyráběn 5nm procesem (na 99,99 % u TSMC) a čeká nás ne později než v roce 2022. Podobně po vylepšené GPU Architektuře RDNA2 (mj. raytracing či variable rate shading) ve stejné době stihne AMD ještě RDNA 3, a to již na „advanced node“, což můžeme vykládat minimálně jako nějakou super-pokročilou verzi 7nm EUV výroby, nebo opět jako 5nm proces (ač to AMD explicitně neuvádí) – zde patrně není ještě plně jasno, jaké budou za dva roky k dispozici 5nm kapacity u TSMC.

Uvedené informace lze vnímat i jako časové sjednocení inovací CPU a GPU architektur tak, aby to bylo i nadále výhodné i pro výrobce herních konzolí (tedy Sony a Microsoft).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.