Hlavní navigace

AMD si patentovala čiplety pro GPU

5. 1. 2021

Sdílet

Lisa Su s 64core AMD EPYC Rome Autor: Advanced Micro Devices, Inc.

Společnost AMD už pár let s úspěchem válcuje giganta jménem Intel tím, že přešla od velkých monolitických CPU na lepení více čipletů propojených v jednom pouzdře pomocí dodatečného I/O čipu. Doby, kdy velké monolitické čipy jako Phenom X4 9850 provázely výrobní i návrhové problémy, jsou tytam a AMD možná tento úspěch rozšíří i na pole GPU, kde by výhledově mohla značně zatopit konkurenční Nvidii.

Patent popisuje konstrukci kdy jednotlivé čiplety využívají každý sobě vlastní, ale jinak koherentní cache a vše je propojeno pomocí pasivních cest v interposeru bez použití TSV (through silicon via). Konstrukce by tak měla být výrobně levná a realizovatelná u TSMC. Otázkou pouze zůstává, zdali právě s ohledem na symetričnost cílí spíše na výpočetní GPGPU segment, nebo se něčeho takového dočkáme i v grafických kartách. Ostatně, představte si grafickou kartu jako jedno obří čipové pouzdro, pod jehož tepelným rozvaděčem dlí několik GPU čipletů, I/O pojítko a k tomu několik HBM2 čipů. Tohle jestli v TSMC bude skutečně vznikat, klobouk dolů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.