Hlavní navigace

Android L bude ve výchozím stavu šifrovat uživatelská data

22. 9. 2014

Sdílet

Připravovaná pátá verze operačního systému Android s kódovým jménem L bude ve výchozím stavu šifrovat všechna uživatelská data uložená v zařízení. Měl by se tím výrazně zkomplikovat přístup cizích osob či organizací k osobním informacím. Přestože Android tuto funkcionalitu podporuje již několik let, bylo ji třeba ručně zapnout, což uživatelé nedělali a obvykle ani nevěděli, že je to možné.

Android dokáže zašifrovat všechna data včetně fotografií, dat aplikací, stažených souborů a všech ostatních souborů v zařízení. Pro práci s daty je pak potřeba zadat při zapnutí telefonu PIN či heslo. Na jeho síle pak závisí, jak budou data v zařízení dostatečně chráněná. Funkci je možné zapnout dodatečně, telefon pak nějakou dobu data přešifrovává.

Google doufá, že se mu tímto krokem zkomplikovat práci špionážním agenturám a naopak k Androidu přitáhnout velké společnosti a státní instituce, pro které je bezpečnost dat velmi zásadní otázkou. Hovoří se o tom, že tento krok je výsledkem veřejného tlaku na společnosti Google a Apple, které jsou nuceny se více o bezpečnost dat starat.

Bohužel kvůli opožděným aktualizacím zdržovaným výrobci zařízení se k uživatelům starších přístrojů zapnuté šifrování dostane až s určitým zpožděním, majitelé nových telefonů a tabletů s předinstalovaným Androidem L už ale budou mít funkci připravenou. Ostatní ji mohou zapnout v systémovém nastavení: Zabezpečení → Šifrování telefonu. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.