Spíš tím Google bojuje proti systémovým adblockerům (pihole, blokada, ...) kteří blokují reklamní domény na úrovni DNS. Takhle žádný z těchto nástrojů po cestě nevidí předmět dotazu a tak nemůže nic blokovat, a reklamy mají o překážku míň. Naštěstí stále máme uBlock a jemu podobné přímo v prohlížečích, i když i proti tomu Google zbrojí (v lednu 2023 ukončují podporu Manifest V2 a jeho nástupce API pro adblockery silně redukuje).
> Cílem je zajistit uživatelům více soukromí při resolvování DNS dotazů v méně důvěryhodných sítích a zároveň nabídnout nižší latence i bezproblémový přechod mezi různými typy sítí.
Já se obávám, že cílem je opět zamknout uživatele na pár velkých DNS uzlů a odvézt DNS provoz od vlastních DNS (ať už domácích, nebo v síti ISP), kteří dneska moc možností jak provozovat DoQ vlastně nemají. Byl vytvořený protokol, který je takhle rychle schopno naimplementovat jen pár technologických obrů, ale jinak nikdo.
Kdyby jim šlo o zajištění více soukromí, tak by nejprve zajistili, aby všechny open-source implementace DNS serverů podporu pro DoQ měly. To se ani náhodou nestalo.
> Cílem je zajistit uživatelům více soukromí při resolvování DNS dotazů v méně důvěryhodných sítích
Takže to půjde vypnout v sítích, které označím jako důvěryhodné? Třeba na domácí wifi? Skvělé, už se těším.
Tohle je výbornej chyták!
Ony se ty DNS-over-cokoliv
stejně nakonec doptají na primárním DNS té domény. Ale mít na veřejné doméně záznamy s IP adresou privátního rozsahu se nemá.
Nicméně: máme tu IPv6 a tedy spoustu veřejných IP adres pro neveřejné stroje - a oddělení provozu pak zvládne poměrně jednoduché pravidlo na firewallu. ;o)
Ano, proc by se nemeli pouzivat verejne DNS s privatnimi adresami?
Ja mam treba verejne DNS i pro moje interni stroje. Kdyz to nekomu v necem pomuze, tak si posluz: mam tiskarnu na 192.168.1.61 a PC na 192.168.1.101. Diky verejnym DNS muzu interne testovat verejne platne certifikaty.
Google ma taky privatni rozsahy ve verejnem DNS.
Je to napsané v jednom z RFC. Ale ony se také privátní IP adresy nemají používat tak, jak se dnes používají – jako náhrada nedostatkových veřejných. Doba ale pokročila, nezbývá, než privátní IPv4 adresy používat špatně – a z toho pak plyne i porušení toho, že privátní IP adresy nemají být v DNS. Já to také používám a považuji to za nejmenší zlo. Přesně jak píšete, dají se na to např. vystavit důvěryhodné certifikáty.
Trochu problém je v tom, že tak na veřejnost dáváte informace o své síti. Tedy nejen rozsah používaných adres, ale také třeba jména těch zařízení, což může být třeba: "router.doma.name", "laserjet.doma.name", "raspberry...", "lednice...", "tvlg...", "aegpracka...", "ap...", "tplink...", "nas...", "webcam..." - a tím případnému útočníkovi dost zjednodušujete práci s vytipováním zranitelného zařízení a případně dodání malware na míru.
Nehledě na to, že ty adresy jsou pak universálně veřejně použitelné pro všechny, kteří si třeba dají tiskárnu/kameru/router na stejnou IP - třeba jen pro tu legraci, že mohou psát "webcam.doma.name" a nepotřebují na to ani vlastní doménu.
Předpokládá, že v té DNS bude "vedle" i nějaká veřejná IP adresa, třebas jako "www.doma.name" - a to by napovědět mohlo. Krom toho by šlo asi odposlechnout, odkud chodí na (obyčejné) DNS nejvíc dotazů.
Tím universálně veřejně použitelné
myslím, že stačí dodržet stejné IP adresy ve "své" privátní síti (router = 192.168.1.1, tiskárna = 192.168.1.10, atd..) a pak můžete klidně přistoupit na "router.doma.name" a dostanete se - na svůj router (tiskárna obdobně...) Nepotřebujete mít "svou" doménu a přesto můžete využívat jména z "doma.name". To není nijak nebezpečné, ale jen zajímavé. Prostě taková legrácka... ;o)