Hlavní navigace

Android stále roste, už má 82 % trhu smartphonů

15. 11. 2013

Sdílet

Analytická společnost Gartner opět zveřejnila prodejní výsledky mobilních telefonů za 3. čtvrtletí tohoto roku. Celkem se v tomto období prodalo 456 miliónů mobilních telefonů, z nichž 250 miliónů, tedy zhruba 55 %, bylo chytrých – obsahovalo pokročilý operační systém. Před rokem se podíl smartphonů pohyboval kolem 40 %.

Už docela dlouho se hovoří o tom, že Android narazil na svůj strop. Čísla to ale popírají a operační systém od Googlu stále roste, i když už pochopitelně pomaleji. Za rok svůj podíl zvýšil ze 73 na 82 %. Kromě Androidu se relativně dařilo také Windows Phone, který narostl ze 2,3 na 3,6 %. Další operační systémy už jen ztrácely. iOS si pohoršil o 2 % a má 12 %, BlackBerry z cca 5 % spadlo až na 2 %. Pár desetinek procenta ještě mají systémy Symbian a Bada, jejichž vývoj už ale byl ukončen.

Situace už je poměrně ustálená i na trhu výrobců zařízení. S 26 % vede korejský Samsung, následován stále ještě ztrácející Nokií (14 %), Applem (7 %) a LG (4 %). Operační systém Firefox OS do statistiky ještě nepromluvil. V některých zemních se mu sice poměrně daří, nicméně z globálního hlediska je to stále málo.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.