Hlavní navigace

Anglie zavede "elektrické silnice" pro dobíjení elektromobilů za jízdy

17. 8. 2015

Sdílet

Elektromobily posledních pár let zažívají boom. Co ale zaostává jsou baterie, které nemají nijak zázračnou kapacitu a navíc se nabíjejí velmi dlouho. Dalším problémem je dostupnost nabíjecích stanic. To jsou jedny z hlavních problémů brzdící rozvoj elektromobilů.

Velká Británie se je snaží vyřešit za pomoci silnic (především silnic první třídy) vybavených speciálním pruhem, který bude bezdrátově dobíjet elektromobily za jízdy. Využívat se bude principu elektromagnetické indukce. Přenos energie bude uskutečněn prostřednictvím dvou cívek, z nichž jedna bude umístěna pod povrchem silnice a druhá ve vozidle.

Systém elektrických dálnic

Systém elektrických dálnic

Projekt již má zaručené vládní příspěvky ve výši 500 milionů liber po dobu příštích pěti let. Podporu získal od státní agentury Highways England i ministerstva dopravy.

Testovací fáze bude zahájena koncem tohoto roku a potrvá přibližně rok a půl. V roce 2018 by tedy mohl být projekt v ostrém provozu.

Nutno dodat, že Anglie nebude první zemí s podobnou technologií. Již od roku 2013 funguje podobný projekt v Jižní Koreji. Tam existuje 20km úsek, na kterém se autobusy vybaveny speciálním zařízením dobíjí během jízdy. 

(Zdroj: MobilMania)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.