V telefonech s Androidem se začala automaticky objevovat aplikace SafetyCore, která se instaluje společně s aktualizací služeb Google Play. Internetem se začaly šířit diskuse o tom, co je to za aplikaci a zda náhodou nekrade data a nešmíruje uživatele. K celé věci se vyjádřili vývojáři GrapheneOS, což jsou odborníci na Android a soukromí uživatelů, kteří vytvářejí vlastní verzi systému postavenou na AOSP (Android Open Source Project).
Podle nich aplikace neposílá žádné výsledky skenování společnosti Google nebo komukoli jinému. Poskytuje modely strojového učení v zařízení, které mohou aplikace používat ke klasifikaci obsahu jako spamu, podvodu, malwaru atd. To umožňuje aplikacím kontrolovat obsah lokálně, aniž by jej sdílely se službou, a označovat jej varováním pro uživatele,
vysvětlují lidé od GrapheneOS.
Sami aplikaci nechtějí do svého systému zařadit, protože není otevřená. Je škoda, že aplikace není otevřená a uvolněná jako součást projektu Android Open Source a modely také nejsou otevřené, natož s otevřeným zdrojovým kódem.
Aplikace je součástí širší snahy společnosti Google bojovat s přibývajícími útoky na uživatele prostřednictvím podvodných zpráv. Zprávy Google pomocí této nové aplikace klasifikují zprávy jako spam, malware, nahotu atd. Detekce nahoty je volitelná funkce, která rozmazává média, u nichž byla zjištěna nahota, a přístup k nim vyžaduje potvrdit dialogové okno,
dodávají vývojáři GrapheneOS.
Aplikace vlastně mohly vždycky instalovat místní modely AI pro klasifikaci určitého obsahu. Většina aplikací to dělá na dálku sdílením obsahu se svými servery. Mnoho aplikací již má na straně klienta nebo serveru detekci spamu, malwaru, podvodů, nahoty atd. Android to bude dělat lokálně a nabídne k tomu rozhraní pro ostatní vývojáře.