Hlavní navigace

Apple oznámil změny pro Evropu: v iOS budou alternativní prohlížeče a obchody s aplikacemi

26. 1. 2024

Sdílet

2021-04-Obchody-Apple-iTunes-a-App-Store-Depositphotos.jpg Autor: Depositphotos

Společnost Apple oznámila změny v systémech iOS, Safari a App Store, které se týkají vývojářů v Evropské unii a které mají být v souladu se zákonem o digitálních trzích (DMA). Změny zahrnují více než 600 nových rozhraní API, rozšířenou analýzu aplikací, funkce pro alternativní prohlížeče, možnosti zpracování plateb za aplikace, možnost přístupu aplikací k NFC a také distribuce aplikací pro iOS.

Výsledkem těchto změn bude iOS a další operační systémy společnosti Apple otevřenější. Změny jsou rozsáhlé a dotýkají se mnoha částí uživatelského prostředí iPhonu. K uživatelům se dostanou v březnu jako součást iOS 17.4.

Uživatelé si budou moci konečně nainstalovat prohlížeč s jiným jádrem než WebKit ze Safari. Doposud musely alternativní prohlížeče vždy používat systémové renderovací jádro, takže byly vlastně jen uživatelským rozhraním k originálnímu Safari. Nově by mělo být možné do iOS doinstalovat třeba plnohodnotný Firefox s jádrem Gecko, jako je tomu na jiných platformách. Uživatelé v EU budou vyzváni k výběru výchozího prohlížeče při prvním otevření Safari.

Vývojáři budou mít nové možnosti, jak v aplikacích používat alternativní poskytovatele platebních služeb a jak uživatele přesměrovat k dokončení platby na externích webových stránkách prostřednictvím odkazů. Budou moci své aplikace používat k informování uživatelů o akcích a nabídkách, které jsou nabízeny mimo tyto aplikace. Apple zároveň varuje, že nebude moci poskytovat náhrady ani podporu zákazníkům, kteří si zakoupili něco mimo její vlastní platební systém.

Apple také uživatelům v Evropské unii poskytne možnost vybrat si jiný obchod s aplikacemi nebo aplikaci pro bezkontaktní platby, stejně jako to již mohou udělat u e-mailových klientů nebo webových prohlížečů.

(Zdroj: Ars Technica)

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?