Hlavní navigace

Architektura MIPS bude open-source

18. 12. 2018

Sdílet

Intel CPU procesor Autor: Depositphotos

Rok 2018 je rokem, kdy se začalo hodně mluvit o architektuře RISC-V a vývojáři procesorů začali být hladoví po otevřených instrukčních sadách. Zdá se, že v roce následujícím této nadějné architektuře přijde konkurent: Wave Computing oznámil, že v prvním čtvrtletí roku 2019 otevře architekturu MIPS. Půjde konkrétně o MIPS Instruction Set Architecture (ISA) a nejnovější jádro MIPS core R6. Podle zástupců firmy je to naprosto klíčové pro další rozšiřování této platformy.

Společnost Wave Computing koupila MIPS Technologies v červnu a od té doby prý pracuje na „velkém plánu“ uvolnění celé platformy pod open-source licencí. Firma tvrdí, že hodlá uvolnit instrukční sady připravené na produkci a v průmyslové kvalitě. Vývojáři konkrétních čipů tak budou mít možnost vytvářet vlastní procesorová jádra na prověřené a testované instrukční sadě, vysvětluje firma.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.