Hlavní navigace

Arduino spouští malou vesmírnou revoluci

10. 7. 2013

Sdílet

Společnost PlanetLabs, sídlící v San Franciscu, spustila nový vesmírný projekt založený na otevřené platformě Arduino. Výsledkem by mělo být 28 nanosatelitů, které budou vypuštěny na oběžnou dráhu a které ponesou řadu různých senzorů. Vypuštěny budou v průběhu roku 2014.

Další podobný projekt spouští společnost NanoSatisfy, která pomocí Arduina vyvíjí satelit ArduSat. Ten bude vybaven různými druhy senzorů a bude pronajímán vědcům a experimentátorům po celém světě, kteří si do něj budou moci nahrát svůj vlastní software pro vlastní projekty. První ArduSat by se měl dostat na oběžnou dráhu už v srpnu.

Třetí vesmírný projekte s Arduinem pochází od společnosti Infinity Aerospace, která vyvinula experimentální platformu ArduLab. Ta je kompatibilní jak s malými experimentálními moduly, tak s těmi velkými na ISS. Nezisková organizace Citizens in Space připravila deset letů do vesmíru, ve kterých by mělo být i deset vědců zajišťujících chod stovky různých experimentů.

(Zdroj: Slashdot)

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 7. 2013 16:28

  srigi

  Nedavno som cital, ze nanosatelit chystaju aj studenti zo Ziliny. Vyniest to ma raketa SpaceX pri nejakej vlastnej misii.

  Vsetky tieto nanosatelity zhoria po par mesiacoch, pretoze budu obiehat dost nizko aby boli brzdene riedkou atmosferou.

 • 10. 7. 2013 15:12

  Petr M (neregistrovaný)

  Koukám, že význam slova "vesmírné smetí" se dostává do další dimenze... :Q

  Jenom bych rád věděl, kolik z nich bude mít senzor barometrickýho tlaku :D

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.