Hlavní navigace

Asahi Linux na Apple M1 již použitelný pro základní linuxový desktop

6. 10. 2021

Sdílet

Debian 11 na Apple M1 Autor: Alyssa Rosenzweig

Pokud člověku nechybí GPU akcelerace, lze již Asahi Linux na strojích s ARM SoC Apple M1 používat. Projekt Asahi v posledních týdnech vyřešil většinu podstatných věcí, hlásá zářijový report na jejich webu.

K začlenění do Linuxu mířily a míří věci jako pinctrl, ovladač I2C, ASC mailbox, IOMMU 4K či řízení napájení. Nyní se pracuje na měnění frekvence CPU a spuštěny jsou práce na vrstvě RTKit, NVMe + SART a DCP. Nejvíce zatím chybí podpora GPU, tedy podpora GPU části Apple M1 v DRM plus ovladač pro Mesa / Vulkan. Vývojáři jsou ale obecně optimističtí a jistě jim lze přiznat, že za dobu od uvedení prvních produktů s Apple M1 na trh odvedli spoustu skvělé práce.

Podrobnosti z vývoje a popis zajímavých aspektů shrnuje domovský web projektu.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 10. 2021 12:34

  jdsulin

  Muze mi nekdo vysvetlit proc ? To je Apple tak sdilny, ze preportovat jadro neni takovy problem a navic funguji vsechny ty konkretni koprocesory a treba aktualizace, kdyz se Apple rozhodne podporovat treba dalsi video format a implementuje novy mikrokod do koprocesoru?
  Jestli je jediny duvod - M1 je rychly, tak bych rad pripomnel, ze NVIDIA GPU jsou taky rychle ...

 • 8. 10. 2021 9:55

  Martin P.

  Uraženost, stejně jako vykřikování kohosi za Intel že automobilky by měli chipy kdyby byly moderní....

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.