Hlavní navigace

Asahi Linux se snaží dostat Linux na procesory Apple Silicon (M1)

7. 1. 2021

Sdílet

Apple M1 Autor: Apple

Projekt Asahi Linux zaštiťuje úpravy systému potřebné pro běh na procesorech ARM od společnosti Apple. Ty najdeme například v loňských modelech počítačů v řadách Mac Mini, MacBook Air či MacBook Pro. Cílem projektu není jen nějak nabootovat jádro, ale dostat celé prostředí do stavu, kdy jej bude možné používat jako primární systém pro každodenní práci. Vývoj probíhá na GitHubu.

Znamená to odvést spoustu práce, protože platforma Apple Silicon není vůbec veřejně dokumentovaná. Mimo jiné tak bude nutné například analyzovat architekturu Apple GPU a napsat pro ni grafické ovladače. Veškerá takto připravená podpora bude poté odeslaná do příslušných projektů.

Asahi není přímo nová distribuce, ale pravděpodobně časem vznikne vzorový klon Arch Linuxu zahrnující vytvořenou podporu. Balík nástrojů bude ale samozřejmě možné zahrnout do dalších distribucí, aby si uživatelé mohli vybrat tu svou. Dobrou zprávou je, že Apple aktivně neblokuje boot alternativních operačních systémů, takže počítače nebude potřeba nijak upravovat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.