Hlavní navigace

Asahi Linux shrnuje vývoj pro Apple M1 pro a M1 Max

15. 12. 2021

Sdílet

Apple M1 Pro / Max Autor: Apple

Vývojáři z Asahi Linuxu informují, že už dokázali spustit Linux na strojích s novými SoC Apple M1 Pro/Max. V zápisku na blogu popisují, jaká úskalí to tentokrát skýtalo, včetně změny hardwarové architektury některých částí čipů.

Apple se s M1 Pro a M1 Max připravuje na vyšší škálování svých SoC co do parametrů. Čipy tak oproti původnímu M1 používají nový způsob práce s přerušeními (zde zvaný Apple Interrupt Controller 2) a dále adresování paměti (to si vyžádalo změny v IOMMU). Nové procesory také mohou adresovat ne jen 32(64) GB RAM, limit vzrůstá na 3(4) TB. Velmi detailní popis novinek v lámání architektury M1 je k dispozici na webu projektu.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 12. 2021 23:13

  MeeGo - no future

  Tomu bych se ani nedivil - Apple jim dává nulovou podporu, resp. spíš čekám házení klacků pod nohy. Holt nepotřebují podporovat jiný OS než svůj OS X.

 • 17. 12. 2021 8:20

  balkovic

  Ale, potrebujú. Manažéri na macbookoch zvykli mať windows v dual boote, no microsoft má pre windows na ARM procesoroch exkluzívnu zmluvu s qualcomm.
  Skôr si myslím, že nebudú spolupracovať pri vývoji linuxu pre svoju platformu. Očakávam teda pasívne agresívny prístup, než nejaké hádzanie polien pod nohu.

 • 17. 12. 2021 9:49

  Honzucha

  Me tedy jako uzivatele Apple Macbook Air M1 vice zajima lima-vm projekt, nez nativni linux, poravde neznam nikoho kdo by si koupil Apple jen kvuli HW. to si clovek muze koupit napriklad nejaky Lenovo Carbon X. Za me lima-vm splnuje vse co by clovek potencionalne mohl potrebovat. Krome toho QEMU 6.2 uz v zakladu podporuje HVF.

  17. 12. 2021, 09:50 editováno autorem komentáře

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.